ICAO-ն ՌԴ-ին ճանաչել է Malaysia Airlines-ի Boeing 777-ի կործանման մեղավոր
Միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի կազմակերպության (ICAO) խորհուրդը պաշտոնապես Ռուսաստանին ճանաչել է՝ որպես 2014 թվականին Դոնբասի վրայով MH17 չվերթի կործանման պատասխանատու, հայտնում է Նիդերլանդների արտաքին գործերի նախարարությունը։
ICAO-ի խորհրդի կարծիքով, Ռուսաստանն իր գործողություններով խախտել է Չիկագոյի միջազգային քաղաքացիական ավիացիայի մասին կոնվենցիան, մասնավորապես՝ դրա այն դրույթը, որն արգելում է թռիչքի ժամանակ քաղաքացիական ինքնաթիռների դեմ զենքի օգտագործումը։ Առաջիկա շաբաթներին ICAO-ի խորհուրդը կքննարկի այն հարցը, թե ինչպես պետք է Ռուսաստանը փոխհատուցի վնասը։
2022 թվականի մարտին Ավստրալիան և Նիդերլանդները, որոնց քաղաքացիները կազմում էին ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների մեծամասնությունը, Ռուսաստանի դեմ բողոք են ներկայացրել ICAO-ին։ 2024 թվականի հունիսին Ռուսաստանը հայտարարեց, որ դադարեցնում է մասնակցությունը բողոքի քննարկմանը, քանի որ չի ճանաչում ICAO-ի իրավասությունն այս գործում։
Միջազգային քննչական խումբը, որի կազմում էին Ավստրալիայի, Բելգիայի, Մալայզիայի, Նիդերլանդների և Ուկրաինայի ներկայացուցիչներ, եզրակացրեց, որ ինքնաթիռը խոցվել է ռուսամետ անջատողականների կողմից՝ օգտագործելով Ռուսաստանից վերջերս ներմուծված «Բուկ» հակաօդային պաշտպանության համակարգը։ 2022 թվականի նոյեմբերին Նիդերլանդների դատարանը հեռակա կարգով ցմահ ազատազրկման դատապարտեց անջատողական «ԴԺՀ» նախկին պաշտպանության նախարար Իգոր Ստրելկովին և ևս երկու անձի՝ ինքնաթիռը դիտավորյալ ոչնչացնելու և կանխամտածված սպանության մեղադրանքով։ Գործով մեկ այլ մեղադրյալ արդարացվեց։
Malaysia Airlines-ի Boeing 777-ը Դոնբասի երկնքում խոցվեց 2014 թվականի հուլիսին։ Արդյունքում զոհվեց 298 մարդ։

Международная организация гражданской авиации признала Россию ответственной за падение малайзийского «боинга» в Донбассе в 2014 году
![]() Совет Международной организации гражданской авиации (ИКАО) официально признал Россию ответственной за катастрофу рейса MH17 над Донбассом в 2014 году, сообщает МИД Нидерландов. По мнению Совета ИКАО, Россия своими действиями нарушила Чикагскую конвенцию о международной гражданской авиации, а именно ее положение, запрещающее применять оружие против гражданских воздушных судов во время полета. В ближайшие недели Совет ИКАО рассмотрит вопрос, каким образом Россия должна возместить ущерб. Жалобу на Россию в ИКАО в марте 2022 года подали Австралия и Нидерланды, чьи граждане составляли большинство погибших в авиакатастрофе. В июне 2024 года Россия объявила, что прекращает участие в рассмотрении жалобы, так как не признает компетенцию ИКАО в этом деле. Международная следственная группа, в которую входили представители Австралии, Бельгии, Малайзии, Нидерландов и Украины, пришла к выводу, что самолет был сбит пророссийскими сепаратистами из ЗРК «Бук», незадолго до этого ввезенного из России. Суд в Нидерландах в ноябре 2022 года заочно приговорил к пожизненному заключению «экс-министра обороны» сепаратистской «ДНР» Игоря Стрелкова и еще двух человек по обвинениям в преднамеренном уничтожении самолета и умышленном убийстве. Еще один фигурант дела был оправдан. Boeing 777 авиакомпании Malaysia Airlines был сбит над Донбассом в июле 2014 года. В результате погибли 298 человек. |