«Ես անձամբ կսպասեմ Պուտինին Թուրքիայում հինգշաբթի օրը». Զելենսկի
Ուկրաինան վաղվանից՝ մայիսի 12-ից, սպասում է լիակատար և երկարատև հրադադարի, իսկ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին սպասում է հինգշաբթի՝ մայիսի 15-ին, Թուրքիայում։
«Մենք վաղվանից սպասում ենք հրադադարի՝ լիակատար և երկարաժամկետ, որը կապահովի դիվանագիտության համար անհրաժեշտ հիմքը։ Սպանությունները հետաձգելու իմաստ չկա։ Եվ ես կսպասեմ Պուտինին հինգշաբթի օրը Թուրքիայում։ Անձամբ ես հույս ունեմ, որ այս անգամ ռուսները չգալու պատճառներ չեն փնտրի»,- ասել է նա։
Ուկրաինա-Ռուսաստան բանակցություններ՝ Թուրքիայում՝ մայիսի 15-ին
Ինչպես հայտնել ենք, այսօր՝ մայիսի 11-ին իր Truth Social սոցիալական ցանցում ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինան պետք է անհապաղ համաձայնի մայիսի 15-ին Թուրքիայում Ռուսաստանի հետ հանդիպմանը՝ արյունահեղության հնարավոր դադարեցման հարցը քննարկելու համար։ Մայիսի 10-ին էլ Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Լեհաստանի առաջնորդները հայտարարեցին, որ Ուկրաինայի և Միացյալ Նահանգների հետ միասին կոչ են անում Ռուսաստանին մայիսի 12-ից սկսած 30 օրով լիովին և անվերապահորեն դադարեցնել կրակը։
Կրեմլի ղեկավար Վլադիմիր Պուտինը մայիսի 11-ի գիշերային ելույթում չարձագանքեց այս կոչին, բայց առաջարկեց Ուկրաինային՝ վերսկսել ուղիղ բանակցություններն առանց որևէ նախապայմանի մայիսի 15-ին Ստամբուլում։
Մայիսի 11-ի առավոտյան Վլադիմիր Զելենսկին դա անվանեց լավ նշան այն բանի, որ «ռուսները վերջապես մտածում են պատերազմը դադարեցնելու մասին»։

Зеленский о переговорах: Лично буду ждать в четверг Путина в Турции
Украина ожидает, что с завтрашнего дня, 12 мая, будет полное и длительное прекращение огня, а также президента РФ Владимира Путина в четверг, 15 мая, в Турции.
— Мы ждем с завтрашнего дня прекращение огня – полное и длительное, чтобы дать необходимую основу дипломатии. Нет смысла затягивать убийства. И буду ждать Путина в четверг в Турции. Лично. Надеюсь, что россияне в этот раз не будут искать причины, почему они не могут, — сообщил он.
Переговоры Украины и РФ в Турции 15 мая
11 мая в своей соцсети Truth Social президент США Дональд Трамп заявил, что Украина должна немедленно согласиться на встречу с Россией в Турции 15 мая, чтобы обсудить возможное завершение кровопролития. Напомним, что ​​10 мая лидеры Франции, Германии, Великобритании и Польши заявили, что совместно с Украиной и США призывают Россию с 12 мая на 30 дней полностью и безусловно прекратить огонь.
Владимир Путин во время ночного обращения 11 мая не ответил на этот призыв, но предложил Украине возобновить прямые переговоры без каких-либо предварительных условий в Стамбуле 15 мая.
Утром 11 мая Владимир Зеленский назвал хорошим знаком то, что “россияне наконец-то задумались об окончании войны”.