Մեկ ամիս անց Իսրայելի բանակն ընդունել է իր սխալը
Իսրայելական բանակը, Գազայի հատվածում 15 պաղեստինցի փրկարարների սպանությունից մոտ մեկ ամիս անց ընդունել է միջադեպին մասնակից իր զինվորների սխալը: Շտապօգնության մեքենաների և հրշեջ մեքենաների վրա կրակոցները տեղի են ունեցել «օպերատիվ թյուրիմացության» հետևանքով, ասվում է Իսրայելի պաշտպանության բանակի այսօրվա ամփոփագրում:
Մարտի 23-ին Ռաֆահում 3 անընդմեջ զինված միջադեպ է տեղի ունեցել, և փրկարարների մասնակցությամբ միջադեպը երկրորդն է եղել, ասվում է զեկույցում։ Հետաքննությունը պարզել է, որ առաջին երկու իրավիճակներում հրազենի կիրառումը «(իսրայելական-խմբ.) զորքերի օպերատիվ թյուրիմացության արդյունք է եղել», ասվում է զեկույցում։ Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերը կարծել են, թե իրենք բախվել են «հակառակորդի ուժերի կողմից կրիտիկական սպառնալիքի»:
Հետաքննությունը նաև հայտնաբերել է «մի շարք մասնագիտական ​​սխալներ, հրամանների խախտումներ և միջադեպի մասին թերի հաշվետվություն»,- խոստովանել է Իսրայելի պաշտպանության բանակը: Հետաքննությունից հետո աշխատանքից կազատվի գումարտակի հրամանատարի տեղակալն, ով ղեկավարել է գործողությունը միջադեպի ժամանակ և ով ներկայացրել է կատարվածի «թերի և ոչ ճշգրիտ հաղորդում»։ Նրա վերադասը՝ բրիգադի հրամանատարը, կստանա նկատողություն, որը կմտցվի նրա անձնական գործում։
«Իսրայելի պաշտպանության բանակն ափսոսում է չներգրավված քաղաքացիական անձանց պատճառված ցանկացած վնասի համար»,- ասվում է հայտարարության մեջ:

Израиль признал убийство медиков в Газе
Израильская армия спустя почти месяц после убийства 15 палестинских спасателей в секторе Газа признала ошибки своих военных, участвовавших в инциденте. Обстрел автомобилей скорой помощи и пожарной службы был вызван "оперативным недопониманием", говорится в кратком изложении отчета, опубликованном Армией обороны Израиля (ЦАХАЛ) в воскресенье, 20 апреля.
Военные ЦАХАЛ считали, что столкнулись с "ощутимой угрозой"
23 марта в Рафахе произошло три вооруженных инцидента подряд, и случай со спасательными бригадами был вторым, говорится в отчете. Расследование установило, что использование огнестрельного оружия в двух первых ситуациях "стало результатом оперативного недопонимания со стороны (израильских - Ред.) войск", говорится в сообщении. Военные ЦАХАЛ считали, что они столкнулись с "ощутимой угрозой со стороны вражеских сил", отмечается далее.
Дисциплинарные меры
Проверка также выявила "несколько профессиональных ошибок, нарушений приказов и неполный отчет об инциденте", заявили в ЦАХАЛ. По результатам расследования будет уволен заместитель командира батальона, руководивший операцией во время инцидента и представивший "неполный и неверный отчет" о произошедшем. Его начальник, командир бригады, получит выговор, который будет занесен в его личное дело.
"Армия обороны Израиля сожалеет о вреде, причиненном не вовлеченным гражданским лицам", - говорится в сообщении.