ԱՄՆ-ն Եմենում վերացրել է հութիների հրամանատարին. Al Arabiya
Եմենի ապստամբ «Անսար Ալլահ» շարժման հութիների դաշտային հրամանատար Աբու Աբդուլլահ ալ-Համրանն սպանվել է Սաադա նահանգում ԱՄՆ-ի վերջին հարվածի արդյունքում: Այսպիսի հայտարարություն է արել Al Arabiya հեռուստաալիքը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
Նրանց խոսքով՝ ալ-Համրանն զբաղեցրել է Սաադա նահանգի փոխնահանգապետի պաշտոնը և ստանձնել է «Անսար Ալլահ»-ի ուժերի հրամանատարությունը տարածաշրջանում։ Դեպքը տեղի է ունեցել անցած շաբաթ: Հարձակման ընթացքում սպանվել են նաև նրան ուղեկցողներից մի քանիսը, այդ թվում՝ հութիների տարածաշրջանային կրթության վարչության ղեկավարը:
Մարտի 15-ից Միացյալ Նահանգները նախագահ Դոնալդ Թրամփի հրամանով սկսեց զանգվածային հարվածներ հասցնել հութիների թիրախներին, որոնք վերահսկում են Եմենի տարածքի մոտ մեկ երրորդը։ Ինչպես հայտարարել են ԱՄՆ-ի կենտրոնական հրամանատարությունից, գործողությունն ուղղված է ամերիկյան շահերի պաշտպանությանն ու նավարկության ազատության ապահովմանը։ Ի պատասխան՝ «Անսար Ալլահ»-ը մի շարք հարձակումներ է իրականացրել Կարմիր ծովի հյուսիսում գտնվող ամերիկյան «Հարի Թրումեն» ավիակիրի վրա՝ օգտագործելով հրթիռներ և անօդաչու սարքեր: Հարվածների հետևանքով նավի վնասման մասին տեղեկություններ չկան։

США ликвидировали командира хуситов в Йемене: Al Arabiya
Полевой командир хуситов из мятежного йеменского движения "Ансар Аллах" в провинции Саада Абу Абдалла аль-Хамран погиб в результате недавнего удара США. С таким утверждением выступил телеканал Al Arabiya со ссылкой на источники.
По их сведениям, аль-Хамран занимал должность заместителя губернатора провинции Саада и осуществлял командование силами "Ансар Аллах" в регионе. Он был ликвидирован в результате удара, нанесенного США на прошлой неделе. В ходе налета также погибли некоторые сопровождавшие его лица, в том числе руководитель регионального департамента просвещения хуситов.
15 марта США по приказу президента Дональда Трампа начали наносить массированные удары по объектам хуситов, которые контролируют около трети территории Йемена. Как заявило Центральное командование ВС США, операция направлена на защиту американских интересов и обеспечение свободы судоходства. В ответ движение "Ансар Аллах" совершило серию атак на американский авианосец Harry Truman в северной части Красного моря, применив ракеты и беспилотники. Информации о повреждениях корабля в результате ударов не поступало.