Հայաստանը դուրս կգա՞ ԱՊՀ-ից. ՌԴ ԱԳՆ-ի արձագանքը
Ռուսաստանն ԱՊՀ-ում պառակտման նշաններ չի տեսնում: Այս մասին РИА Новости-ին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը՝ պատասխանելով հարցին, թե կարող է արդյոք Հայաստանը հետևել Մոլդովայի օրինակին և մտածել ԱՊՀ-ից դուրս գալու մասին:
«Որոշակի փուլում իսկապես տեղի է ունեցել Երևանի ակտիվության նվազում ԱՊՀ հարթակում։ Սակայն ընդհանուր առմամբ տարվա արդյունքները կարելի է դրական համարել: Հայկական կողմը միացել է 2023 թվականի հոկտեմբերի 13-ին Բիշքեկում կազմակերպության գագաթնաժողովի որոշումների մեծամասնությանը, պաշտպանել է Համագործակցության կանոնադրական մարմինների՝ անցյալ տարի ընդունված գրեթե բոլոր համատեղ հայտարարությունները»,- ասել է Պանկինը:

Панкин: "Москва не видит признаков раскола в СНГ"
Москва не видит признаков раскола в СНГ, заявил в интервью РИА Новости замглавы МИД России Александр Панкин, отвечая на вопрос, может ли Армения последовать примеру Молдавии и задуматься о выходе из содружества.
"На определенном этапе действительно имело место снижение активности Еревана на площадке СНГ. Однако в целом итоги года можно считать положительными: армянская сторона присоединилась к большинству решений саммита организации в Бишкеке 13 октября 2023 года, поддержала практически все принятые в прошлом году совместные заявления уставных органов содружества", - сказал он.