Խոզաբուծական ֆերմայից առգրավվել է մոտ 22 տոննա կոկաին
Ավելի քան մեկ միլիարդ դոլար արժողությամբ մոտ 22 տոննա կոկաին են հայտնաբերել Էկվադորի բանակային զորքերը ռազմական հետախուզության տեղեկության հիման վրա՝ Լոս Ռիոս նահանգի ֆերմայում, ասվում է զինված ուժերի հայտարարության մեջ։
«Էստերո Լագարտոյում ռազմական գործողության արդյունքները մինչ այժմ ցույց են տվել հետևյալը. գրեթե 22 տոննա կոկաինի հիդրոքլորիդ՝ փաթեթավորված 733 տոպրակի մեջ։ Ենթադրվում է, որ այդ նյութը կարող էր առաքվել Ասիայի, Եվրոպայի, Հյուսիսային և Կենտրոնական Ամերիկաների շուկաներ՝ ցածր հզորության թեթև ինքնաթիռների միջոցով»,- ասվում է Էկվադորի բանակի կողմից X սոցիալական ցանցում տարածված հաղորդագրության մեջ: Ուժային գործողությունը ռազմական հետախուզության վեց ամսվա աշխատանքի արդյունք էր: Առգրավված բեռը ամենամեծն է երկրի պատմության մեջ։
UHN հեռուստաալիքն իր զեկույցում հայտնել է, որ բանակի գործողությանը մասնակցել է մոտ 150 զինվոր։ Վինս կանտոնի խոզաբուծական ֆերմայի նկուղներում հայտնաբերվել են 3 քողարկված սենյակներ, որտեղ կարելի էր հասնել ստորգետնյա թունելներով։ Կոկաինի տոպրակների վրա նկատվել են «Քաթար», «Իբերիա», «Եվրոպա» նշանները, ինչպես նաև KLM և BA հապավումները, լրագրողներին հայտնել է գործողությանը մասնակցած զինծառայողներից մեկը։

Армия Эквадора изъяла на свиноферме около 22 тонн кокаина
Около 22 тонн кокаина стоимостью более миллиарда долларов США обнаружили военнослужащие эквадорской армии по наводке военной разведки на ферме в провинции Лос-Риос, говорится в заявлении вооруженных сил.
"По результатам военной операции в Эстеро-Лагарто на данный момент зафиксировано следующее: почти 22 тонны гидрохлорида кокаина, упакованных в 733 мешка. Предполагается, что этот материал мог быть доставлен на рынки Азии, Европы, Северной и Центральной Америки с использованием маломощных легких самолетов", - говорится в сообщении армии Эквадора в соцсети Х. Силовая операция стала результатом полугодовой работы военной разведки и, по подсчетам армии, нанесла урон наркоторговцам более чем на миллиард долларов США. Конфискованная партия является крупнейшей в истории страны.
Телеканал UHN в своем репортаже сообщил, что в армейской операции принимали участие около 150 бойцов. В подвалах свинокомплекса в кантоне Винсес были обнаружены три замаскированных помещения, к которым вел подземный тоннель. На мешках с кокаином были замечены обозначения "Катар", "Иберия", "Европа", а также аббревиатуры KLM и BA, рассказал журналистам один из военнослужащих, принимавших участие в операции.
В 2022 году эквадорские силовики конфисковали рекордные 210 тонн наркотических веществ, большей частью - кокаин, который направлялся в морские порты Европы. Две трети этих грузов пытались провезти в партиях бананов.