Թուրքիան լրջորեն պատրաստվում է մոտեցող երկրաշարժին
![]() Թուրքիայի իշխանությունները հայտարարել են Ստամբուլի բնակարանային ֆոնդի լայնածավալ թարմացման մասին, որը նախատեսված է 2024 թվականին։ Երկրի էկոլոգիայի և քաղաքաշինության նախարարության ղեկավար Մեհմեթ Օժասեքին ընդգծել է, որ նոր բնակարանները կհամապատասխանեն սեյսմակայուն բոլոր չափանիշներին՝ ուժեղ երկրաշարժերին դիմակայելու համար։ Այս մասին թուրք նախարարը հայտարարել է TV100-ին տված հարցազրույցում։ «Չեմ ուզում ոչ մեկին վախեցնել, բայց պետք է ասել ճշմարտությունը. Ստամբուլում հնարավոր ուժեղ երկրաշարժը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ ողջ Թուրքիայի համար: Ստամբուլում կա մոտ 6 միլիոն տուն և 1,5 միլիոն աշխատավայր: Նրանցից մոտ 600 հազարում ապրելը համարվում է վտանգավոր, ուստի մեզ անհրաժեշտ է վերաբնակեցման ծրագիր»,- ասել է Օժասեկին: Նախարարը խոստացավ նաև 10 օրվա ընթացքում հաստատման ներկայացնել նախագծման ծրագիրը, որպեսզի հաջորդ տարվա սկզբին կառավարությունն սկսի դրա իրականացումը։ |