Էնդոկրինոլոգն զգուշացրել է մանդարինի վտանգի մասին
Շաբաթ, 02 դեկտեմբերի, 2023 թ., 23:30
![]() Էնդոկրինոլոգ Զուխրա Պավլովան իր թելեգրամ-ալիքում զգուշացրել է մանդարինի վտանգի մասին։ «Մանդարինները բարձրացնում են ստամոքսահյութի թթվայնությունը, ինչը նշանակում է, որ դրանք կարող են վնասել օրգանիզմին, հատկապես, եթե դուք ունեք խոց կամ գաստրիտ: Իսկ մանդարինի հյութն ագրեսիվ ազդեցություն է թողնում ատամի էմալի վրա՝ աստիճանաբար քայքայելով այն։ Ցիտրուսային մրգեր ուտելուց հետո պետք չէ անհապաղ լվանալ ատամները, ավելի լավ է բերանը ողողել ջրով»,- գրել է բժիշկը։ Էնդոկրինոլոգը նշել է նաև, որ ցիտրուսային մրգերն ուժեղ ալերգեն են: Երբեմն մրգերը դատարկ ստամոքսին ուտելու դեպքում առաջացնում են փքվածություն և մեծացնում ախորժակը։ Չնայած այս մրգերը համարվում են ցածր կալորիականությամբ մթերք, սակայն դրանք բավականին բարձր շաքար են պարունակում, նշել է Պավլովան։ |
«Կորտիզոլն» ու «ադրենալինը» նույնն են. նորանշանակ պաշտոնյայի սկանդալային սխալը․ «Ժողովուրդ»
63828.03.2025, 09:18«Նախարարի նշած «հաղթանակի» արժեքն ընդամենը 24 մլն դրամ է, որը տարիներով չեն տրամադրում»․ Անուշ Պողոսյան