ԱՄՆ-ն Միջերկրական ծովի արևելյան ափ է ուղարկում Gerald Ford ավիակիրը
Իսրայելում իրավիճակի վատթարացման պատճառով ԱՄՆ-ն Gerald Ford ավիակիր հարվածային խումբ է ուղարկում Միջերկրական ծովի արևելյան հատված, հայտնում է Փենթագոնը։
Այն ներառում է ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի USS Gerald Ford ավիակիրը, Ticonderoga դասի կառավարվող հրթիռային հածանավ USS Normandy-ն, ինչպես նաև Arleigh-Burke դասի կառավարվող հրթիռային կործանիչներ, ռազմանավեր Ramage, USS Carney և USS Roosevelt, ասել է նախարար Լլոյդ Օսթինը:
«Մենք նաև քայլեր ենք ձեռնարկել՝ ուժեղացնելու համար ԱՄՆ ԶՈւ F-35, F-15, F-16 և A-10 կործանիչների էսկադրիլը տարածաշրջանում», - հավելել է Լլոյդ Օսթինը։

США плывут на помощь Израилю. ХАМАС заявил, что не боится американского авианосца
В связи с обострением ситуации в Израиле США отправляют в восточную часть Средиземного моря авианосную ударную группу «Джеральд Форд», заявил Пентагон.
В нее входят авианосец ВМС США «Джеральд Форд», ракетный крейсер «Нормандия» класса «Тикондерога», а также эсминцы управляемого ракетного оружия класса «Арли-Бёрк», военные корабли «Рэймидж», «Карни» и «Рузвельт», сообщил министр обороны США Ллойд Остин.
«Мы также предприняли шаги по усилению эскадрилий истребителей ВВС США F-35, F-15, F-16 и A-10 в регионе», - добавил Ллойд Остин