ՄԱԿ-ը՝ ուկրաինական հացահատիկի մասին
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի մարդասիրական հարցերով տեղակալ Մարտին Գրիֆիթսը հայտարարել է, որ ՄԱԿ-ն ակնկալում է ուկրաինական նավահանգիստներից ամսական 5 մլն տոննա հացահատիկ արտահանել։
«Մենք կցանկանայինք վերադառնալ այս նավահանգիստներից մինչպատերազմյան արտահանման ցուցանիշներին։ Խոսքը ամսական 5 մլն տոննայի մասին է»,- ասել է Գրիֆիթսը։ «Մենք կցանկանայինք հասնել այս նպատակին որքան հնարավոր է շուտ»,- հավելել է նա։
Գրիֆիթսի խոսքով՝ ՄԱԿ-ը չի ակնկալում, որ հուլիսի 22-ին Ստամբուլում հացահատիկի և պարարտանյութերի արտահանման վերաբերյալ պայմանավորվածություններին կհետևեն Ուկրաինայի վերաբերյալ նոր համաձայնագրեր։
«Շատերը հարցնում են՝ կհետևե՞ն հետագա պայմանավորվածություններ: Իհարկե, մենք հույս ունենք, բայց դա հաստատ չէ»,- ասաց նա։

В ООН рассказали о планах на украинское зерно
Заместитель генерального секретаря ООН по гуманитарным вопросам Мартин Гриффитс заявил, что в ООН рассчитывают на вывоз 5 млн тонн зерна ежемесячно из украинских портов.
«Мы бы хотели вернуться на довоенные показатели экспорта из этих портов. Речь идет примерно о 5 млн тонн ежемесячно», — указал Гриффитс. «Мы бы хотели как можно скорее достичь этой цели», — добавил он.
По словам Гриффитса, ООН не ожидает, что за соглашениями в Стамбуле 22 июля по экспорту зерна и удобрений последуют новые договоренности по Украине.
«Много спрашивают, последуют ли за этим дальнейшие договоренности. Конечно, мы надеемся, но мы определенно не предполагаем этого», — отметил он.