Տոկաևը հայտարարել է Նուրսուլթան Նազարբաևին պաշտոնից հեռացնելու մասին
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ժողովրդին ուղղված իր ուղերձում ասել է, որ ինքը գլխավորելու է հանրապետության Անվտանգության խորհուրդը։ Նախկինում այս պաշտոնը զբաղեցնում էր նախկին նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևը։ Այս մասին հայտնում է РБК-ն:
Տոկաևի խոսքով՝ զանգվածային բողոքի ակցիաների ֆոնին ձեռնարկված միջոցները բավարար չեն։ Նախագահը կարծում է, որ անկարգությունների հետևում կանգնած են «ֆինանսական դրդապատճառներով դավադիրներ», որոնք ունեն «մանրամասն մտածված ծրագիր»։
«Ուստի, որպես պետության ղեկավար և այսօրվանից Անվտանգության խորհրդի նախագահը մտադիր է գործել հնարավորինս կոշտ»,- ասել է Տոկաևը։
Նա նաև հերքել է իր փախուստի մասին լուրերը: «Ինչ էլ լինի, ես մայրաքաղաքում եմ լինելու. Շուտով ես հանդես կգամ Ղազախստանի քաղաքական վերափոխման նոր առաջարկներով։ Ես մնում եմ հետևողական բարեփոխումների նույն դիրքորոշմանը»,- ասել է նախագահը։

Токаев объявил о смещении с поста Нурсултана Назарбаева
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев в обращении к нации заявил, что возглавит Совет безопасности республики. Ранее эту должность занимал бывший президент Нурсултан Назарбаев.
По словам Токаева, принятых на фоне массовых протестов мер недостаточно. Президент считает, что за беспорядками стоят «финансово мотивированные заговорщики», у которых есть «тщательно продуманный план».
«Поэтому я как глава государства и с сегодняшнего дня председатель Совета безопасности намерен действовать максимально жестко», — заявил Токаев.
Он также опроверг данные о своем бегстве. «Чтобы ни было я буду находится в столице. В скором времени я выступлю с новыми предложениями по политической трансформации Казахстана. Я остаюсь на прежней позиции последовательных реформ», — сказал президент.