«2022-ին հայ ազգի առջև կանգնած են նույն խնդիրները, որոնք 2021-ին այդպես էլ չհաջողվեց լուծել»․ Ա․ Այվազյան
Շաբաթ, 01 հունվարի, 2022 թ., 12:00
Մատենադարանի ավագ գիտաշխատող Արմեն Այվազյանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «2022 թ. հայ ազգի առջև կանգնած են կենսական նշանակություն ունեցող ճիշտ նույն խնդիրները, որոնք 2021 թ. այդպես էլ չհաջողվեց լուծել։ Նշեմ դրանցից, թերևս, ամենակարևոր 11-ը.
1. Իշխանությունից հեռացնել փաշինյանական խունտան։
2. Ստեղծել 40 տարեկանը լրացած արհեստավարժ, ոչ-կուսակցական մասնագետներից բաղկացած ժամանակավոր կառավարություն։
3. Վերակազմակերպել ու վերազինել Հայկական բանակը։
4. Առաջանցիկ տեմպերով կառուցել հայրենական ռազմաարդյունաբերական համալիրը և տալ Հայկական բանակին ռազմական արտադրանքի ավելի ու ավելի լայն տեսականի։
5. Ստեղծել լավ մարզված, արդյունավետ և մեծաթիվ բանակային պահեստազոր։
6. Ստեղծել բազմահազարանոց զինված աշխարհազորային ուժեր՝ ներգրավելով այդ գործում Հայաստանի Հանրապետության 21-ից մինչև 55 տարեկանը լրացած ամբողջ արական բնակչությանը և նույն տարիքի կամավոր կանանց ու աղջիկներին։
7. Կազմակերպել զանգվածային հայրենադարձություն, ներառյալ տունդարձի, ձեռնարկատիրական, մասնագիտական ու կրթական ծրագրերի, բանակային ծառայության և այլ հնարավոր միջոցներով և ուղղություններով։
8. Ստեղծել իշխանության, «ընդդիմության» և օտարերկրյա կենտրոններից անկախ այլընտրանքային հայկական ԶԼՄ-ներ՝ օգտագոծելով նորագույն տեխնոլոգիաների լայն հնարավորությունները։
9. Առավել լայնորեն ներգրավել Սփյուռքի ֆինանսական և մասնագիտական ներուժը Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործին։
10. Սյունիքը դարձնել մի շարք փոխկապակցված պաշտպանական շրջանների բաժանված անառիկ ամրոց։
11. Պետական և հասարակական մակարդակներով վճռականորեն պաշտպանել հայ ժողովրդի արժանապատվությունն ու պատիվը բոլոր տեսակի արտաքին տեղեկատվական ու հոգեբանական դիվերսիաներից ու այլևայլ հարձակումներից։

Армен Айвазян: В 2022 г. армянский народ стоит перед теми же экзистенциально важными проблемами, которые в 2021 г. так и не удалось решить
Суббота, 01 Января, 2022 года, 12:00
Старший научный сотрудник Матенадарана Армен Айвазян на своей страниц в Facebook пишет: «В 2022 году армянский народ стоит перед теми же экзистенциально важными проблемами, которые в 2021 году так и не удалось решить. Назову, пожалуй, 11 важнейших из них.
1. Отстранить хунту Пашиняна от власти;
2. Сформировать временное правительство из профессиональных беспартийных специалистов старше 40 лет;
3. Реорганизовать и перевооружить армянскую армию;
4. Опережающими темпами построить отечественный военно-промышленный комплекс и предоставить армянской армии более широкий ассортимент военной продукции;
5. Создать хорошо обученный, эффективный и многочисленный армейский резерв;
6. Создать многотысячные вооруженные ополченческие силы с привлечением всего мужского населения Республики Армения в возрасте от 21 до 55 лет, женщин и девушек-добровольцев того же возраста;
7. Организовать массовую репатриацию, включая возвращение на родину, деловые, профессиональные и образовательные программы, военную службу;
8. Создать альтернативные армянские СМИ, независимые от властей, «оппозиции» и зарубежных центров, используя широкие возможности новейших технологий;
9. Широко задействовать финансовый и профессиональный потенциал диаспоры в развитии экономики Армении;
10. Превратить Сюник в неприступную крепость, разделенную на ряд взаимосвязанных оборонительных районов;
11. Решительно защищать достоинство и честь армянского народа от всевозможных внешних информационных и психологических диверсий и других нападок на государственном и общественном уровнях».
Шушан
Шушан Арутюнян
Католикос всех армян Гарегин II посетил военный пантеон «Ераблур»
Католикос всех армян Гарегин II утром 1 января в сопровождении епископов посетил военный пантеон «Ераблур».
Как сообщает пресс-служба Св. Эчмиадзина, Гарегин II и епископы вознесли молитвы за упокой души погибших героев и за мир.