ՀՀ իշխանություններն Արցախի մասով նոր թեզ են առաջ տանում․ «Ժողովուրդ»
«Ժողովուրդ»-ը գրում է. «Հայաստանում իշխանությունները մի թեզ են առաջ տանում, ըստ որի՝ եթե Արցախի ներկայիս իշխանությունները հրաժարական ներկայացնեն, ապա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս Արցախին որևէ ֆինանսական աջակցություն չի ցուցաբերելու: Այս թեզը տարբեր շրջանակներում թեժ քննարկումների առարկա է դարձել և հասել Արցախ, որտեղ հանրության մի հատվածը սրտատրոփ սպասում է՝ արդյոք իշխանություններով կամ անձերով է պայմանավորված Արցախին տրամադրվելիք աջակցությունը:
Իրականում գոյություն ունեն բազմաթիվ միջգերատեսչական համաձայնագրեր ու պայմանագրեր Հայաստանի և Արցախի միջև՝ տարբեր ֆինանսական աջակցություններ տրամադրելու մասին: Բացի այդ, գրեթե ամեն տարի Հայաստանը առանց փոխհատուցման վարկ է տրամադրում պետական բյուջեից, որն այս տարի ամենամեծ թիվն է կազմում՝ հետպատերազմական իրավիճակով պայմանավորված:
«Ժողովուրդ»-ը տեղեկացել է, որ ՀՀ ֆինանսների նախարարության կողմից ներկայացրած 2022 թվականի բյուջեի նախագծով 144 միլիարդ դրամ է տրամադրվելու Արցախին: Ըստ նախագծի՝ Արցախի Հանրապետությանը նախատեսված բյուջետային վարկը տրամադրվում է մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը մարման ժամկետով՝ տարեկան 0.01 տոկոս տոկոսադրույքով։
Այնպես որ, թեզը, որ ՀՀ իշխանությունները Արցախի այլ իշխանության պայմաններում գումար չեն տրամադրի, ուղղակի գոյություն ունենալ չի կարող: Հատկացումները եղել են միշտ՝ անկախ անձերից»:

«Жоговурд»: Власти Армении продвигают новый тезис по Арцаху
Газета «Жоговурд» пишет: «Власти Армении продвигают тезис, согласно которому в случае отставки нынешних властей Арцаха премьер-министр Армении Никол Пашинян больше не будет оказывать Арцаху никакой финансовой поддержки. Этот тезис стал предметом горячих дискуссий в различных кругах и дошел до Арцаха, где часть общества с нетерпением ожидает увидеть, будет ли поддержка Арцаха обусловлена властями или отдельными лицами.
В действительности между Арменией и Арцахом существует множество межведомственных соглашений и договоров о предоставлении различной финансовой помощи. Кроме того, почти ежегодно Армения безвозмездно предоставляет кредиты из государственного бюджета.
Как стало известно изданию, по проекту представленного Министерством финансов РА бюджету на 2022 год Арцаху будет выделено 144 млрд драмов. Согласно проекту, бюджетный кредит, предусмотренный Республике Арцах, предоставляется со сроком погашения до 1 января 2026 года по годовой процентной ставке 0,01%.
Так что тезис о том, что власти Армении не будут предоставлять деньги при других властях Арцаха, просто не может существовать».