Մակրոնը մեկնաբանել է Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտը
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցի ժամանակ գոհունակություն է հայտնել Լեռնային Ղարաբաղում ռազմական գործողությունների ավարտի կապակցությամբ։ Նա վերահաստատել է հակամարտության կարգավորման համար՝ բոլոր կողմերի համար ընդունելի լուծում գտնելու պատրաստակամությունը, հայտնել Է Ելիսեյան պալատը:
«Նախագահը գոհունակություն է հայտնել ռազմական գործողությունների ավարտի կապակցությամբ, նա հիշեցրել է Հայաստանի և նրա ժողովրդի հանդեպ իր բարեկամական զգացմունքների, ինչպես նաև Լեռնային Ղարաբաղում՝ բոլոր կողմերի համար արդար, երկարաժամկետ և ընդունելի քաղաքական լուծում կառուցելու իր պատրաստակամության մասին»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մակրոնը Փաշինյանին նաև հայտնել է Ֆրանսիայի կողմից մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու ջանքերի կազմակերպման համար հինգշաբթի օրը կայացած հանդիպման մասին:

Макрон прокомментировал окончание боевых действий в Карабахе
Президент Франции Эммануэль Макрон в телефонном разговоре с армянским премьер-министром Николом Пашиняном выразил удовлетворение окончанием боевых действий в Нагорном Карабахе и подтвердил готовность к поиску приемлемого для всех сторон решения по урегулированию конфликта, сообщил Елисейский дворец.
"Президент выразил удовлетворение окончанием боевых действий, он напомнил о своих дружеских чувствах к Армении и ее народу и своей готовности к выстраиванию политического решения, справедливого, долгосрочного и приемлемого для всех сторон в Нагорном Карабахе", - говорится в коммюнике.
Макрон также сообщил Пашиняну о проведенной в четверг встрече для организации усилий по оказанию гуманитарной помощи со стороны Франции.