Իլհամ Ալիևը հայտարարել է Երևանի հետ բանակցելու Բաքվի պատրաստակամության մասին
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը РБК-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Երևանի հետ անհապաղ բանակցություններ սկսելու պատրաստակամության մասին:
«Մենք պատրաստ ենք սկսել վաղը, դրա համար ամեն ինչ կախված է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործողություններից, աշխատանքի ժամանակացույցից։ Մեր կողմը պատրաստ է անհապաղ սկսել», - ասել է նա։
Ալիևը, սակայն, նշել է, որ «ցանկացած պարագայում իրենք մինչև վերջ գնալու են»՝ հավելելով, որ Արցախի հարցում իրենց նպատակը շարունակում է նույնը մնալ:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի զինուժը լայնածավալ հարձակում է սկսել Արցախում՝ թիրախավորելով նաև խաղաղ բնակչությանը։
Հայաստանում և Արցախում սեպտեմբերի 27-ին հայտարարվել է ռազմական դրություն։
Հոկտեմբերի 10-ից՝ ժամը 12:00-ից ուժի մեջ է մտել մարդասիրական հրադադար, սակայն ադրբեջանական զինուժը հրադադարից հետո դիվերսիոն գործողություն է իրականացրել։

Баку готов незамедлительно начать переговоры с Ереваном по Карабаху. РИА
Баку готов незамедлительно начать переговоры с Ереваном по Нагорному Карабаху, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев.
"Мы готовы начать завтра, поэтому все зависит от действий Минской группы ОБСЕ, их графика работы. Наша сторона готова начать незамедлительно", - сказал Алиев в интервью РБК.
Алиев при этом он заявил, что "если армянская сторона будет привержена режиму перемирия, то, как я говорил вчера, наступит фаза политического урегулирования и закончится фаза принуждения к переговорам".
"Поэтому мы будем идти до конца в любом случае", - отметил он.
Бои на линии соприкосновения в Карабахе начались 27 сентября. Армения и Азербайджан обвиняют друг друга в развязывании военных действий, в Карабахе сообщают об артиллерийских обстрелах мирных населенных пунктов непризнанной республики, включая ее столицу Степанакерт.