Արծրուն Հովհաննիսյանի հարցազրույցը՝ ռազմաճակատում տեղի ունեցող զարգացումների մասին
ՌԴ նորությունների դաշնային գործակալության թղթակից Աբաս Ջուման հանդիպել է Հայաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանի հետ:
-Դուք բարձր տրամադրությամբ եկաք. դա սովորակա՞ն երևույթ է, թե ռազմաճակատից լավ լուրեր են եղել։
- Այո, այսօր առավոտյան մեր զինված ուժերը հզոր հրթիռահրետանային հարվածներ են հասցրել հարձակողական խմբավորմանը՝ Արաքս գետի հարավային ուղղությամբ: Դրանից հետո անցել են հակահարձակման և հակառակորդին հետ շպրտել՝ վերացնելով լուրջ խմբավորումը։ Մոտ 3 բրիգադ է եղել։
Բացի այդ, կենտրոնական ուղղությամբ նույնպես հուժկու հեռահար հարված են հասցրել։ Հյուսիսային ուղղությամբ մերոնք վերահսկողության տակ են վերցրել մի քանի բարձունք՝ անցնելով հարձակման։ Կարելի է ասել, որ հարավային ուղղությամբ Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն պարզապես փախել է մարտադաշտից։ Այդ պատճառով է, որ ես նման տրամադրություն ունեմ։
- Երեկ Նարիշկինը կոնկրետ խմբավորումների մասին խոսեց։ Մենք բոլորս արդեն գիտենք դրա մասին։ Բայց ինչ-որ բան կասե՞ք քրդերի վերաբերյալ։ Ի՞նչ քրդեր են։ Որտեղի՞ց են նրանք։
- Ես չգիտեմ, թե կոնկրետ ինչի մասին է խոսել պարոն Նարիշկինը, բայց ես ձեզ վստահեցնում եմ, որ հայերի կողմից օտարերկրացիներ չեն կռվում։ Չնայած մեր շատ եղբայրներ՝ սլավոններն ու այլ ազգությունների մարդիկ, ցանկանում են պատերազմել Ղարաբաղում։ Բայց նրանց մերժել ենք։ Այս պահին կարիք չկա։
Հայերը ցրված են ամբողջ աշխարհում, շատերը նույնպես ցանկանում են պատերազմել, բայց մենք նույնիսկ նրանց չենք ընդունում։ Այստեղ սրճարանում նստած են Լիբանանից տղաներ, որոնց մենք նույնպես մերժել ենք, քանի որ նրանք քաղաքացիություն չունեն։
Իսկ ահա այն, որ Ադրբեջանի կողմից կարող են կռվել էթնիկ քրդերը, դա հետաքրքիր է։ Նախորդ պատերազմում այդպես էլ եղավ։ Չէ որ քրդերն ամբողջական ժողովուրդ չեն, պետություն չեն, միասնական կազմակերպություն չեն։ Տարբեր քրդեր ունեն տարբեր քաղաքական և կրոնական տեսակետներ։ Եվ ոչ բոլոր վարձկաններն են պայքարում ջիհադի համար։ Շատերը պայքարում են փողի համար։ Ռուսական հետախուզությունն այնքան հզոր է, որ Մոսկվայում շատ լավ գիտեն, թե ինչի մասին են խոսում՝ ով, ինչքան, երբ և որտեղ։ Իզուր են Բաքվում այդքան ուրախացել «քրդեր» բառի պատճառով։
- Այն բանից հետո, երբ Նարիշկինը հայտարարություն արեց, հաղորդումներ եղան հակաահաբեկչական կոալիցիայի ստեղծման ծրագրի մասին։ Կա՞ գաղափար, ինչպիսին այն կլինի և ովքեր կներառվեն այնտեղ։
- Դա զուտ քաղաքական հարց է։ Ես չեմ կարող պատասխանել, քանի որ ես զինվորական եմ։ Ինձ հետաքրքրում է պատերազմը։
- Լավ, այդ դեպքում ոչ թե որպես զինվորական, այլ որպես Արծրուն, կարո՞ղ եք ասել, այդ կոալիցիան ընդհանրապես պետք է, թե հայերն իրենք գլուխ կհանեն։
- Մենք գործում ենք մարտի դաշտում։ Բայց հարցն այլ է. ես կարծում եմ, որ ևʹ Ռուսաստանին, ևʹ Իրանին չափազանց հետաքրքիր է, թե ինչ է կատարվում իրենց հարևանությամբ։ Ես նկատի ունեմ ահաբեկիչների կուտակումը։ Բնականաբար, Մոսկվան և Թեհրանն ակտիվորեն կզբաղվեն այդ հարցերով, քանի որ ոչ ոք Հարավային Կովկասում ահաբեկչության նոր օջախ չի ցանկանում:
- Իսկ դուք զգացե՞լ եք, որ ինչ-որ դիվանագիտական խմորումներ են եղել: Հեռախոսային զանգեր, հանդիպումներ, Վլադիմիր Պուտինը խոսել է Ղարաբաղում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին։ Ինչի՞ համար է դա։
- Այո, բնականաբար։ Պատերազմի սկզբում մեծ մայրաքաղաքների կողմից հետաքրքրություն կար։ Հիմա այդ հետաքրքրությունն ավելի խորն է լինելու։ Չէ՞ որ արդեն պատերազմի 11-րդ օրն է, զոհվում է քաղաքացիական բնակչությունը։ Այդ ամենը կարտահայտվի կոնկրետ գործողությունների միջոցով։ Բայց ինչ գործողությունների, ես չգիտեմ. կրկնում եմ՝ սա իմ ոլորտը չէ։ Հարցրեք ինձ, թե ինչպես են կրակում, կպատասխանեմ:
- Իսկ ի դեպ, ինչպե՞ս են կրակում։ Գուցե ռազմաճակատից ինչ-որ նոր հերոսական պատմություննե՞ր կան։
- Գիտեք, պատմությունները շատ են։ Դա աներևակայելի է և անբացատրելի, ինչպես կարող է մի տղա, որը 70 կգ է, ունենալ այդքան մեծ ոգու ուժ: Նա կանգնած է եղել տանկից 20 մ հեռավորության վրա և սպասել է, մինչև այն բավականաչափ մոտենա, որպեսզի RPG-7-ով կողքից հարվածի՝ առանց վրիպելու։ Եվ նման դեպքերը տասնյակ են։ Կան տեսագրություններ, այդ մասին գրում և խոսում են։
- Ի դեպ, տեսագրությունների մասին։ Վերջերս համացանցում հայտնվել են կադրեր, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինվորները մտնում բնակավայր, և տեղի բնակչուհին նրանց դիմավորում է՝ «Բարի գալուստ ձեր տուն» խոսքերով: Կարո՞ղ են հայերն ու ադրբեջանցիները լեզու գտնել։
- Դա մուլտֆիլմ է: Զվարճալի մուլտֆիլմ. կինը օպերատորի հետ սպասում էր ադրբեջանցի զինվորին․ դա ծիծաղելի է, քանի որ կյանքում չի եղել այնպես, որ ադրբեջանցի կամ թուրք զինվորները մտնեն չեզոք գյուղ և այնտեղ ինչ-որ մեկին կենդանի թողնեն։
- Մի՞թե հիմա էլ է այդպես։
- Բարեբախտաբար, նրանք չեն հասցրել ինչ-որ բնակավայրեր վերցնել, որտեղ մարդիկ լինեն։ Այնտեղ, ուր մտան, ժողովուրդը նախապես դուրս բերվեց։ Դրանից հետո հակագրոհների արդյունքում հետ ենք շպրտել նրանց։ Նրանք ոչ մի տեղ, ըստ էության, չեն ամրապնդվել ավելի քան 24 ժամ։
- Այդ դեպքում, կարո՞ղ եք պատմել ռազմի դաշտում իրական իրավիճակի մասին, քանի որ անընդհատ լուրեր են գալիս գրաված բնակավայրերի մասին։ Բայց ստուգել այս տեղեկատվությունը սովորաբար անհնար է։
- Իրականում, առանց ֆեյքերի, ադրբեջանական ԶՈՒ-ն հատել է մեր պաշտպանական գիծը 2 տեղ՝ հարավային ուղղությամբ և հյուսիսային՝ Թալիշ գյուղի մոտ։ 1-ին օրերին նրանք կարողացել են անցնել 2-3 կմ: Ոչ ավելի։
Այնուհետև նրանք փորձում էին առաջ շարժվել Մարդտակերտի, Ֆիզուլիի և Հադրութի կողքով։ Բայց ապարդյուն: Հադրութ քաղաքի մոտ նրանք նետեցին ամենաէլիտար տանկային բրիգադը, որը զինված էր Տ-90 տանկերով։ Սա 4-րդ բանակային կորպուսի տանկային բրիգադ է, որը բերվել է Բաքվից։ Եվ ահա այս տանկային բրիգադն առաջ անցավ ընդամենը 1,5-2 կմ և 2-րդ օրը հետ մղվեց։ 7-8-րդ օրը լրացուցիչ բրիգադներ, հատուկ նշանակության ջոկատայիններ, պայմանագրային զինծառայողներ, գրոհայիններ ուղարկելով նրանք առաջ են անցել ևս 5 կմ:
Հոկտեմբերի 3-4-ը հարավային ուղղությամբ նրանք հասել են Ջաբրաիլ քաղաք։ Մոտ 1 օր առաջ նրանք հասել են Մատաղիս գյուղ։ Բայց 1 օր անգամ չեն մնացել այնտեղ: Եվ այս պահին նրանց վերահսկողության տակ է միայն Թալիշ գյուղը։ Մնացած բոլոր բնակավայրերը, որոնք իբր վերցրել են ադրբեջանցիները, գուցե ինչ-որ դարում բնակավայրեր են եղել, բայց իրականում այնտեղ ոչ տներ կան, ոչ էլ մարդիկ։
- Իսկ ի՞նչ կա այնտեղ:
- 1-ին պատերազմից հետո Հադրութից հարավ ինչ-որ փոքր գյուղեր կային՝ 5-10 տուն։ Հիմա նույնիսկ պատեր չկան։ Բայց ադրբեջանական քարտեզներում մինչ օրս այդ գյուղերը նշված են։
- Վերադառնալով ջիհադիստներին։ Պատկերացում ունե՞ք, թե քանիսն են նրանք։
- Ռազմի դաշտում, կարծում եմ, 2-3 հազարից ավելի չեն։ Մեր տվյալներով, որոնք հաստատվում են ևʹ Ռուսաստանի, ևʹ ԱՄՆ-ի, ևʹ Բրիտանիայի կողմից, նրանք բերել են մոտ 4 հազար վարձկանների։ Իհարկե, ոչ բոլորին, և ոչ անմիջապես են ուղարկել ռազմաճակատ։ Նրանց մեծ մասը եղել է հարավային ուղղություններում։
- Այդ դեպքում ինչո՞ւ մենք մինչև հիմա կենդանի կամ գոնե մահացած սիրիացու չենք տեսել: Ինչո՞ւ չկան հարցաքննությունների տեսանյութեր կամ վարձկանների փաստաթղթեր:
- Հասկանում եք՝ այդ սիրիացի գրոհայինները լավ են կռվում մարտադաշտում։ Նրանք պայքարում են մինչև վերջ, և չեն թողնում մահացած ընկերներին։ Այդ բնութագրիչներով նրանք ավելի բարձր են ադրբեջանցի զինվորներից։ Բացի այդ, հարավային ուղղությամբ մենք նրանց այնքան էլ հաճախ չենք հակագրոհել և արագ չենք վերադարձրել մեր հողերը։ Այդ պատճառով նրանք վիրավորներին դուրս բերելու և սպանվածներին վերցնելու ժամանակ են ունեցել։
Նրանք նաև մարտնչում են ադրբեջանական համազգեստով։ Դժվար է տարբերելը, եթե նրանք չեն նկարահանել իրենց տեսախցիկներով։
Բայց այսօրվա իրադարձություններից հետո, կարծում եմ, որ մենք հաստատ կգտնենք նրանց դիակները և մարտադաշտում սիրիացիների ներկայության ինչ-որ հստակ ապացույցներ։
- Իսկ թուրք զինվորները կռվո՞ւմ են նրանց կողմից:
- Կարծում եմ։ Նրանք հրամայում են, կազմակերպում, մարզում, հետազոտում։ Այսինքն, ղեկավարում են։ Մենք ունենք հստակ տվյալներ, որ գործողությունները ղեկավարում են թուրքերը, այլ ոչ թե ադրբեջանցիները։
- Կարո՞ղ եք ավելի մանրամասն պատմել ներկա հակամարտության վերաբերյալ Իրանի դիրքորոշման մասին:
- Ես ձեզ հիմա բացառիկ տեղեկատվություն կտամ։ Երեկ Իրանի զինված ուժերը ցուցադրական քայլեր են ձեռնարկել՝ տանկերը հասցրել են Արաքսի մոտ և նախազգուշական կրակոցներ արձակել խմբավորումների ուղղությամբ։ Դա եղել է նախազգուշացում՝ չանցնել գետը։
Այսպիսով, Իրանի համար առաջնահերթություն է՝ չթողնել ահաբեկիչներին իր տարածք։ Բացի այդ, Թեհրանում դժվար թե գոհ լինեն նաև Ադրբեջանում ահաբեկիչների ներկայությունից։
- Ստացվում է, որ հաջողություններում նաև Ռուսաստանի՞ դերը կա։
- Բնականաբար։ Մենք ունենք ռուսական ռազմական դպրոց։ Մեր կադրերն այնտեղ են սովորում, մեր ղեկավարությունը խորհրդային կադրերից է։ 95-96%-ով սպառազինությունը խորհրդային և ռուսական է։ Վերջին 2 տարիների ընթացքում մենք Ռուսաստանից բերել ենք ամենաժամանակակից սպառազինությունը։
Որպես ռազմական փորձագետ՝ ահա թե ինչ կասեմ՝ ԱԹՍ-ի դեմ պայքարը գլխացավանք է ամբողջ աշխարհում։ Բայց ոչ մի տեղ և երբեք ոչ ոք դրանց դեմ այնքան հաջող չի պայքարել, որքան հայոց բանակը։ 1 օրում մենք երբեմն խոցել ենք 16 անօդաչու թռչող սարք։ Ընդ որում, հարվածել ենք խորհրդային զենքով։ Մենք ունենք խորհրդային զենք ու տաղանդավոր ռազմիկներ, որոնք պահում են այն իրենց ձեռքում։
- Որքա՞ն կտևի այս պատերազմը։
- Ռեալ չեմ կարող գնահատել։ Այստեղ աշխատում են բազմաթիվ գործոններ։ Բայց այսպես կասեմ, նրանք 2 ուղղությամբ նետեցին մեծ քանակությամբ հրետանի, տանկեր, հատուկ նշանակության ջոկատայիններ, ավիացիա և այլն։ Եվ 7 օրվա ընթացքում հատել են ընդամենը 5-6 կմ, պարզապես ծիծաղելի է: Դա գումարտակի խնդիրն է, այլ ոչ թե բանակային կորպուսի։

Арцрун подтверждает: интервью ФАН с официальным представителем МО Армении
Корреспондент Федерального агентства новостей Аббас Джума встретился с официальным представителем Минобороны Армении и взял эксклюзивное интервью о войне в Нагорном Карабахе, иностранных боевиках и успехах российского оружия.
Арцрун Ованнисян — это имя в Армении знает каждый. Его выступления смотрят стоя, о нем говорят в кафе и магазинах. За 11 дней войны скромный, простой в общении человек стал живой легендой. Представитель Минобороны Армении, как говорят военные, не разбрасывается словами. Интервью и комментарии он дает крайне редко — возможно, это первое интервью российскому СМИ. И именно за это его и ценят, сравнивая с островом посреди бушующего океана фейков.
Про Арцруна даже есть анекдот: Женщина родила сына, муж говорит: «пока Арцрун не подтвердит — не поверю».
Сегодня успешный день
— Вы вошли в таком приподнятом настроении. Это ваше обычное состояние или пришли хорошие новости с фронта?
— Да, сегодня утром наши вооруженные силы нанесли мощные ракетные артиллерийские удары по их наступающей группировке на южном направлении рядом с рекой Аракс. После чего перешли в контрнаступление и отбросили противника далеко назад, разбив серьезную группировку. Там примерно три бригады было.
Кроме того, в центральном направлении тоже нанесли мощный дальний удар. На северном направлении наши взяли под контроль несколько высот, переходя в наступление. Можно сказать, что на южном направлении ВС Азербайджана просто убегали с поля боя. Поэтому у меня такое настроение.Об иностранных террористах в Карабахе
— Вчера [директор Службы внешней разведки России Сергей] Нарышкин назвал конкретные группировки. Мы все это слышали и раньше. Но вот кое-что смущает. Я имею в виду курдов. Что за курды? Откуда они?
— Я не знаю, про что конкретно сказал господин Нарышкин. Но я уверяю вас, что на стороне армян не воюют иностранцы. Хотя очень многие наши братья-славяне и люди других национальностей хотят воевать в Карабахе. Но им было отказано. В этом на данный момент нет надобности.
Армяне разбросаны по всему миру, многие также хотят воевать, но мы даже их не принимаем. Вот тут в кафе сидят ребята из Ливана — мы им тоже отказали, потому что у них гражданства нет.
А вот то, что на стороне Азербайджана могут воевать этнические курды — это интересно. В предыдущей войне так и было. Ведь курды — это не цельный народ, не государство, не единая организация. У разных курдов разные политические и религиозные воззрения. Да и не все наемники воюют за джихад. Многие воюют за деньги. Так что вопрос не к нам. Российская разведка столь мощная, что в Москве прекрасно знают, о чем говорят — кто, сколько, когда и где. Зря в Баку так обрадовались из-за одного слова «курды».
— После того, как Нарышкин сделал заявление, появились сообщения о плане создания антитеррористической коалиции. Есть представление, что она из себя будет представлять и кто в нее будет входить?
— Это чисто политический вопрос. Я не могу на него ответить, потому что я военный человек. Меня интересует война, а что стоит над войной — это не моя сфера.
— Хорошо, тогда не как военный, а как Арцрун, — можете сказать, нужна ли вообще эта коалиция или армяне сами справятся?
— Так-то мы справляемся на полях сражений. Но вопрос в другом — я думаю, что и России, и Ирану крайне интересно происходящее у них под боком. Я имею в виду скопление террористов. Естественно, Москва и Тегеран будут активно заниматься этими вопросами, потому что никто не хочет нового очага терроризма на Южном Кавказе.
— А вы почувствовали, что пошли какие-то дипломатические брожения? Телефонные звонки, встречи, Владимир Путин высказался о событиях в Карабахе. К чему бы это?
— Да, естественно. В начале войны был интерес со стороны больших столиц. Сейчас этот интерес будет глубже. Ведь пошел уже 11-й день войны, гибнет гражданское население. Это все будет выражаться в конкретных действиях. Но каких именно, я не знаю. Повторяю, это не моя сфера. Спросите меня, как стреляют — я вам отвечу.Из первых уст
— А кстати, как стреляют? Может, есть какие-то новые героические истории с фронта?
— Вы знаете, историй очень много. Это невообразимо и необъяснимо — как может парень, в котором всего-то 70 кило, иметь столько силы духа. Он стоит в 20 метрах от танка и ждет, пока тот подойдет достаточно близко, чтобы из РПГ-7 ударить сбоку — так, чтобы не промахнуться. И таких случаев десятки. Есть видеозаписи, об этом пишут и говорят.
— Кстати, о видеозаписях. Недавно в сеть попали кадры, как азербайджанские солдаты входят в населенный пункт и местная жительница встречает их со словами: «Добро пожаловать домой». Получается, могут армяне и азербайджанцы ужиться вместе?
— Это мультик. Смешной мультик. Кто стоял в этот момент с камерой? Женщина с оператором ждали азербайджанских солдат? Это смешно, потому что в жизни не было такого, чтобы азербайджанские или турецкие солдаты заходили в нейтральную деревню и оставляли там кого-то в живых.
— Неужели и сейчас так происходит?
— К счастью, они не успели взять какие-то населенные пункты, где были бы люди. Оттуда, куда они зашли, народ был заблаговременно выведен. После чего в результате контратак мы отбрасывали их назад. Они нигде толком не закрепились дольше чем на 24 часа.
— В таком случае, могли бы вы рассказать о реальной обстановке на поле боя. Потому что постоянно приходят новости о взятых и отбитых населенных пунктах. Но проверить эту информацию, как правило, невозможно.
— Реально, без фейков, азербайджанские ВС прорвали нашу линию обороны в двух местах — на южном направлении и на северном рядом с селением Талыш. В первые дни они смогли пройти 2-3 км. Не больше.
Далее они старались продвинуться рядом с Мардакертом, Физули и Гадрутом. Но безрезультатно.
[На направлении] рядом с городом Гадрут они бросили самую элитную танковую бригаду, вооруженную танками Т-90. Это танковая бригада 4-го армейского корпуса, которую привели из Баку. И вот эта танковая бригада продвинулась всего на полтора-два километра и на второй день была отброшена назад. На седьмой-восьмой день они, перебросив дополнительные бригады спецназа, контрактников, боевиков, продвинулись еще на пять километров.
3–4 октября на южном направлении они дошли до города Джебраил. Примерно накануне они добрались до селения Матагис. Но они не продержались там и сутки. Их сразу выбили оттуда. И на данный момент под их контролем полностью находится только селение Талыш. Все остальные селения, которые якобы взяли азербайджанцы, может и были населенными пунктами в каком-то веке, но в реальности, там нет ни домов, ни людей.
— А что там?
— После первой войны южнее Гадрута были какие-то маленькие деревни — пять-десять домов. Сейчас даже стен нет. Но на азербайджанских картах до сих пор эти села обозначены.
— Возвращаясь к джихадистам — есть понимание, сколько их там?
— На поле боя, думаю, их не больше двух-трех тысяч. По нашим данным, которые подтверждаются и Россией, и США, и Британией, они привезли порядка четырех тысяч наемников. Разумеется, не всех и не сразу бросили в бой. Большинство из них были на южных направлениях.
— Тогда почему мы до сих пор не видели живого или хотя бы мертвого сирийца? Почему нет видео с допросами или не показаны документы наемников?
— Понимаете, эти сирийские боевики хороши на поле боя. Они воюют до конца и не оставляют нам мертвых друзей. По этим характеристикам они на голову выше азербайджанских солдат. К тому же, на южном направлении мы их не так часто контратаковали и не быстро возвращали свои земли. Поэтому у них было время выводить раненых и забирать убитых.
Также они воюют в азербайджанской форме. Сложно их определить, только если они сами себя не снимают на камеру (а такие видео есть в Интернете. — Прим. ФАН)
Но после сегодняшних событий, думаю, что мы точно найдем их трупы и какие-то четкие доказательства присутствия сирийцев на поле боя. Они сегодня бросили примерно 10-15 танков и много автомашин.
— А воюют ли на той стороне турецкие солдаты?
— Думаю, в самой пехоте их нет. Они командуют, организовывают, тренируют, разведывают. То есть осуществляют руководство. У нас есть точные данные, что руководят операцией турки, а не азербайджанцы.
Тегеран встревожен сообщениями о террористах у границ Ирана
— Можете рассказать подробнее о позиции Ирана по нынешнему конфликту?
— Я вам сейчас дам эксклюзивную информацию. Вчера иранские Вооруженные силы предприняли демонстративные шаги, продвинув танки до Аракса и сделав предупредительные выстрелы по группировкам. Может быть, холостые. Это было предупреждение, мол, не переходите реку!
Таким образом, для Ирана в приоритете не допустить террористов на их территорию. Кроме того, в Тегеране вряд ли будут довольны и присутствием террористов в Азербайджане.
О российском оружии
— У Владимир Путина сегодня день рождения. Может вам есть, что пожелать?
— Поздравляю руководителя великой России! Это родная страна, братская страна. Мы довольны военно-техническим сотрудничеством с Россией.
— Получается, успехи, о которых вы рассказали, — в том числе заслуга и России…
— Естественно. У нас военная школа российская. Наши кадры учатся там, наше руководство — это советские кадры. Вооружение на 95–96% советское и российское. За последние два года мы привезли из России самое современное вооружение.
Как военный эксперт, я вам вот что скажу: борьба против БПЛА — это головная боль во всем мире. Но нигде и никогда никто не боролся с дронами так успешно, как армянская армия. За сутки мы иногда сбивали 16 беспилотников. Причем сбивали советским оружием. У нас нет десятков ТОРов, «Панцирей» или С-400. Есть советское оружие и талантливые воины, держащие его в руках.
— Сколько еще продлится эта война?
— Реально оценивать я не могу. Тут накладывается множество факторов. Но скажу так — они бросили на двух направлениях по полтора усиленных армейских корпуса с большим количеством артиллерии, танков, спецназа, авиации и так далее. И за семь дней прошли всего пять-шесть километров — это просто смешно. Это задача батальона, а не армейского корпуса.