Փաստաթղթեր են պատրաստվում Լուկաշենկոյին պատասխանատվության ենթարկելու համար
Իրավաբանների խումբը փաստաթղթեր է պատրաստում Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին պատասխանատվության ենթարկելու համար: Այս մասին հայտարարել է Բելառուսի նախագահի նախկին թեկնածու Վալերի Ցեպկալոն։
«Արդեն ունենք օտարերկրացի իրավաբանների խումբ, ովքեր փաստաթղթեր են պատրաստում՝ Հաագայի միջազգային դատարան ներկայացնելու համար»,- հայտնել է քաղաքական գործիչը:
Խոսքը օգոստոսի 9-ի նախագահական ընտրություններից հետո ցուցարարների նկատմամբ ուժայինների գործողությունների մասին է։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպիսի՞ն պետք է լինի Արևմուտքի արձագանքը Բելառուսում տեղի ունեցող իրադարձություններին, Ցեպկալոն պատասխանել է՝ «ավելի քան բավարար, եթե ԵՄ երկրներն անհատական պատժամիջոցներ սահմանեն Լուկաշենկոյի և նրա ընտանիքի անդամների նկատմամբ»:
Հիշեցնենք՝ Բելառուսում բողոքի զանգվածային ցույցերը շարունակվում են ավելի քան 1 ամիս։ Առաջին օրերին իշխանությունները հայտնել են մի քանի հազար ձերբակալվածների և հարյուրավոր տուժածների մասին։ Առնվազն 7 մարդ է զոհվել ուժայինների հետ բախումների ժամանակ։

Цепкало сообщил о готовящихся документах по Лукашенко в суд в Гааге
Группа иностранных юристов готовит документы для привлечения президента Белоруссии Александра Лукашенко к ответственности в международном суде Гааги. Об этом заявил незарегистрированный кандидат в президенты республики Валерий Цепкало в ролике на своем YouTube-канале.
«У нас уже есть группа зарубежных юристов, которые готовят все необходимые документы, которые будут представлены в международном суде в Гааге», — сообщил политик.
Речь идет о действиях силовиков в отношении протестующих в первые дни после президентских выборов 9 августа. Цепкало отметил, что сейчас идет сбор свидетельство и показаний пострадавших граждан.
Отвечая на вопрос, какой должна быть реакция Запада на происходящее в Белоруссии, Цепкало сказал, что будет «более чем достаточно», если страны Евросоюза введут против Лукашенко и членов его семьи персональные санкции.
«Любые финансовые транзакции этих людей будут замораживаться. Это будет не только распространяться на зарубежную территорию, но и на сделки с карточками внутри Республики Беларусь», — пояснил Цепкало.
Массовые протесты в Белоруссии продолжаются больше месяца. В первые дни власти сообщали о нескольких тысячах задержанных и сотнях пострадавших. По меньшей мере семь человек погибли в ходе столкновений с силовиками.