Փորձագետը հայտնել է, թե ինչու է հարկավոր գիշերն ակտիվացնել սմարթֆոնի թռիչքի ռեժիմը
Սմարթֆոնի թռիչքի ռեժիմի միացումն անհրաժեշտ է ոչ միայն օդային ճանապարհորդության ժամանակ, այլև այն խնայում է մարտկոցի լիցքը և ռեսուրսը, ինչպես նաև անջատում է անհարկի զանգերն ու հաղորդագրությունները: Այս մասին «Փրայմ» գործակալությանը հայտնել է «Սֆերա» IT-հարթակի ներկայացուցիչ Ռուսլան Մանկուլիևը․
«Հարկ է նշել, որ անլար ցանցերը սմարթֆոնից շատ էներգիա են խլում (մոտ 10-15%)։ Հատկապես, եթե օգտագործվում է 2 SIM քարտ։ Միևնույն ժամանակ, կայուն տվյալների փոխանցման, պահպանման համար պահանջվող էներգիայի քանակն ուղղակիորեն կախված է ազդանշանի մակարդակից: Եթե ազդանշանի մակարդակը վատ է, սմարթֆոնը ներառում է անլար մոդուլն ամբողջ հզորությամբ, իսկ դա նշանակում է, որ մարտկոցի լիցքաթափումն ավելի արագ տեղի կունենա»,- նշել է նա։
Թռիչքի ռեժիմը թույլ է տալիս ավելի արագ լիցքավորել մարտկոցը, որը խնայում է ձեր ժամանակը: Ինչպես նաև, այս գործառույթը հնարավորություն է տալիս վերագործարկել սմարթֆոնը օպերատորի ցանցում՝ առանց այն ծանրաբեռնելու: Երբ դուք անջատեք թռիչքի ռեժիմը, այն կսկսի աշխատել՝ օգտագործելով ընթացիկ կարգավորումները։
«Եթե ցանկանում եք, որ սմարթֆոնն ավելի երկար ծառայի, ապա ավելի լավ է այն անջատել գիշերը։ Ենթադրվում է, որ դա դրական ազդեցություն կունենա մարտկոցի հզորության վերականգնման վրա, թեև դրան կոնկրետ ապացույցներ չկան: Արտադրողները նաև խորհուրդ են տալիս անջատել հեռախոսն առնվազն շաբաթը մեկ անգամ, պատճառաբանելով դա քեշի մաքրմամբ և արագագործության բարելավմամբ», - խորհուրդ է տվել Մանկուլիևը:
Վերջին մի քանի տարիների ընթացքում հայտնի սմարթֆոնների բրենդներից գրեթե բոլոր մոդելները զգալիորեն բարելավվել են իրենց աշխատանքը:
Սմարթֆոնն ավտոմատ կերպով նվազեցնում է անլար ցանցերի ակտիվությունը, ինչն իր հերթին նվազեցնում է լիցքավորման ընթացքը։ Սակայն հեռախոսը գիշերն անջատելու կողմ կամ դեմ փաստարկներ չկան։ «Անհրաժեշտության դեպքում, կարող եք միացնել ժամանակացույց և հարմարեցնել ավտոմատ անջատումը։ Գրեթե ցանկացած օպերացիոն համակարգի դա թույլ է տալիս», - եզրափակել է նա։

Эксперт рассказал, зачем ставить смартфон на ночь в режим полета
Включение смартфона в режим полета нужно не только во время авиапутешествия – эта функция экономит заряд батареи и ресурс аккумулятора, а также отключает ненужные звонки и СМС, рассказал агентству "Прайм" представитель IT-платформы "Сфера" Руслан Манкулиев.
Стоит отметить, что беспроводные сети тратят немало энергии смартфона (примерно от 10 до 15%). Тем более, если используются 2 сим-карты. При этом количество энергии, требуемой для поддержания стабильной передачи данных, напрямую зависит от уровня сигнала. Если уровень сигнала плохой, смартфон включает беспроводной модуль на полную мощность, а значит, разряд батареи будет происходить быстрее", — отметил он.
В-третьих, режим полета позволяет быстрее зарядиться аккумулятору, что экономит ваше время. И, наконец, использование этой функции дает возможность совершить перезагрузку смартфона в сети оператора, не перегружая его. После того, как вы выключите кнопку, он начнет работу с использованием актуальных установок.
"Если хотите, чтобы смартфон прожил дольше, то лучше его выключать на ночь. Считается, что это положительно повлияет на восстановлении емкости аккумулятора, хотя прямых доказательств нет. Производители тоже рекомендуют отключать телефон хотя бы раз в неделю, мотивируя это очисткой кэша и улучшением быстродействия", — советует Манкулиев.
В пользу производителей смартфонов стоит сказать, что практически все модели от известных брендов за последние пару лет значительно "поумнели".
Смартфон автоматически снижает активность беспроводных сетей и растягивает цикл зарядки до утра, уменьшая ток зарядки. Поэтому сильных аргументов за или против отключения современного телефона на ночь нет, а при необходимости можно настроить автоматическое выключение и включение по расписанию. Функционал практически любой операционной системы это позволяет, добавил он.