Ոսկու միջին տարեկան արժեքը կավելանա ավելի քան 20%-ով․ փորձագետներ
Համաձայն Ազգային վարկանշային գործակալության (NRA) գնահատականների՝ 2020 թվականին ոսկու միջին տարեկան արժեքն ավելանալու է ավելի քան 20%-ով, գրում է РИА Новости-ն:
Ոսկին տնտեսական անկայունության ժամանակաշրջանում հանդիսանում է ավանդական պաշտպանական ակտիվներից մեկը: Ընթացիկ տարվա դժվարությունները բացառություն չէին, քանի որ ոսկու գինն ամռանը հասել էր առավելագույն ցուցանիշի 2012 թվականից ի վեր՝ տարեսկզբից այլ ակտիվների գների անկման ֆոնին ավելանալով 14%-ով (օրինակ, Dow Jones արդյունաբերական ինդեքսն ընկել է 12%-ով):
Աշխարհի խոշորագույն տնտեսություններում ընդունված ֆինանսական աջակցության լայնածավալ ծրագրերը մեծացնում են գնաճի ռիսկերը, որոնց նվազման գործիք է դառնում ոսկին:
Համաձայն փորձագետների կանխատեսումենրի՝ քանի որ համաշխարհային տնտեսության մեջ անորոշությունը նվազում է, ապա 2020 թվականի երկրորդ կեսին սպասվում է գների ճշգրտում. աճի տեմպերը կարող են դանդաղել մինչև 15-17%, իսկ տարեկան միջին գինը կավելանա 21%-ով:

Эксперты: среднегодовая цена на золото вырастет более чем на 20%
Среднегодовая цена на золото в 2020 году вырастет более чем на 20%, говорится в обзоре Национального рейтингового агентства (НРА), который есть в распоряжении РИА Новости.
Золото — один из традиционных защитных активов во времена экономической нестабильности, напоминают эксперты. Текущие сложности не стали исключением: цена золота к лету достигла максимума с 2012 года, повысившись на 14% с начала года на фоне снижения цен других активов (например, промышленный индекс Dow Jones за это время снизился на 12%).
Масштабные программы финансовой помощи, принятые в крупнейших экономках мира, усиливают инфляционные риски, инструментом для снижения которых традиционно становится золото, указывают аналитики.
По мере снижения неопределенности в мировой экономике ожидается коррекция цены во втором полугодии: темпы роста могут замедлиться до 15-17%, а среднегодовая цена увеличится на 21%, добавляют аналитики.