Վենեսուելան Անգլիայի բանկից պահանջել է վերադարձնել 1 միլիարդ դոլար արժողությամբ ոսկին
Վենեսուելայի Կենտրոնական բանկը դատական հայց է ներկայացրել Անգլիայի բանկի դեմ՝ պահանջելով վերադարձնել այնտեղ պահվող ոսկե ձուլակտորները, որոնց արժեքը կազմում է ավելի քան 1 միլիարդ դոլար, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով դատական փաստաթղթերը:
Լոնդոնի առևտրային դատարան (Commercial Court in London) ուղղված և մայիսի 14-ին թվագրված դատական հայցում նշվում է, որ Վենեսուելայի իշխանությունները մտադիր են ստացված միջոցներն ուղղել ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի հիմնադրամին, ինչը կօգնի երկրին՝ կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարում: Ինչպես նշված է փաստաթղթերում, ձուլակտորների վաճառքից ստացված հասույթը պետք է օգտագործվի Վենեսուելայի բնակիչների համար բժշկական սարքավորումներ, դեղորայք և սնունդ ձեռք բերելու համար։
Հունվարին Bloomberg-ը, վկայակոչելով իր աղբյուրներին, հաղորդել էր, որ Անգլիայի բանկը հրաժարվել է Վենեսուելային վերադարձնել ոսկե ձուլակտորները։ Գործակալության զրուցակիցներից մեկը նշել է, որ այդ որոշումը կայացվել է, երբ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ղեկավար Մայք Պոմպեոն և ԱՄՆ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնը ճնշում են գործադրել բրիտանական իշխանությունների վրա՝ արգելափակելով Վենեսուելայի առաջնորդ Նիկոլաս Մադուրոյի՝ արտասահմանում գտնվող ակտիվները:

Венесуэла через суд потребовала у Банка Англии вернуть золото на $1 млрд
Центральный банк Венесуэлы подал в суд против Банка Англии, потребовав вернуть хранящиеся там золотые слитки стоимостью более $1 млрд. Об этом сообщает Reuters со ссылкой на документы суда.
В иске, поданном в коммерческий суд Лондона и датированном 14 мая, говорится, что власти Венесуэлы намерены направить полученные средства в фонды программы развития ООН, которые помогут стране в борьбе с распространением коронавируса COVID-19. Как указывается в документах, средства от продажи слитков должны пойти на закупку медицинского оборудования, лекарств и продовольствия для жителей Венесуэлы.
В январе Bloomberg, ссылаясь на источники, сообщал, что Банк Англии отказался выдать Венесуэле 1,2 млрд слитками золота. Один из собеседников агентства заявил, что это решение было принято после того, как глава Госдепа США Майк Помпео и советник американского президента по национальной безопасности Джон Болтон оказали давление на британские власти с целью перекрыть доступ венесуэльскому лидеру Николасу Мадуро к его активам за рубежом. Позднее сам Мадуро говорил, что в Банке Англии хранится 80 тонн золота, которые принадлежат властям Венесуэлы.