Ամերիկացիների ավելի քան մեկ երրորդը հրաժարվում է գնել Made in China գրությամբ ապրանքներ
ԱՄՆ բնակչության ավելի քան մեկ երրորդը մտադիր չէ չինական որևէ ապրանք գնել՝ համաձայն FTI Consultig-ի կողմից արված ուսումնասիրության, գրում Bloomberg-ը:
Հարցվածների 40%-ը նշել է, որ չի գնելու Չինաստանում արտադրված ապրանքներ: Եվս 34%-ը նշել է, որ պատրաստ է ապրանքներ գնել Made in China գրությամբ, սակայն առանց մեծ հրճվանքի: Հարցվածների միայն 26%-ն է նշել, որ ապրանքների չինական ծագումը որևէ ազդեցություն չի ունենա իրենց ընտրության վրա:
Հարցված ամերիկացիների միայն 12%-ն է նշել, որ պատրաստ չէ գնել աշխարհի այլ երկրներում արտադրված իրեր: Երկրորդ տեղում Լատինական Ամերիկայի արտադրանքն է։ Հարցվածների 84%-ը կգնեն դա, և միայն 16%-ը կհրաժարվեն Լատինական Ամերիկայում արտադրված իրերից։ Հարցված ամերիկացիների 78%-ը պատրաստ է սեփական միջոցներով աջակցել տնտեսության պաշտպանողականությանը: Նրանք նշել են, որ պատրաստ են ավելի շատ գումար վճարել ապրանքի համար, եթե իմանան, որ դրա արտադրությունը Չինաստանից տեղափոխվում է Միացյալ Նահանգներ: Հարցվածների 55%-ը չի հավատում, որ Չինաստանին կարելի է վստահել։

Более трети американцев отказались покупать товары «Сделано в Китае»
Более трети жителей США не намерены покупать какие-либо товары китайского производства. Это следует из данных исследования FTI Consultig, на которые обратил внимание Bloomberg.
40% респондентов ответили, что не купили бы товар, произведенный в КНР. Еще 34% сообщили, что готовы купить товары под лейблом «Сделано в Китае», но они не испытывают большого удовольствия от этого. Только 26% заявили, что китайское происхождение товара не оказало бы никакого влияния на их выбор.
Знак «Сделано в Китае» оказывает на покупательские предпочтения американцев максимальное влияние по сравнению с другими, следует из опроса. Меньше всего американцев смущает происхождение товаров, сделанных в Европе, — только 12% заявили, что не готовы покупать вещи, сделанные в этой части света. На втором месте — продукты из стран Латинской Америки — сделанные там вещи с той или иной степенью готовности купили бы 84% респондентов, и только 16% отказались бы от такой возможности.
78% американцев готовы поддержать экономический протекционизм своими деньгами. Они заявили, что готовы заплатить больше за товар, если им известно, что его производство перенесено из Китая в США. 55% опрошенных не считают, что Китаю можно доверять.