Թրամփի խորհրդականը Չինաստանին մեղադրում է զբոսաշրջիկների միջոցով #COVID_19-ը տարածելու մեջ
Չինաստանը երկու ամիս թաքցրել է համավարակի մասին տվյալները և թույլ է տվել իր «հարյուր հազարավոր» զբոսաշրջիկներին տարածել վիրուսն ամբողջ աշխարհում։ Այս մասին հայտնել է Սպիտակ տանը կից Առևտրի ազգային խորհրդի ղեկավար Փիթեր Նավարոն, հայտնում է ABC News-ը:
«Չինացիները, թաքնվելով Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վահանի հետևում, երկու ամիս թաքցրել են համավարակն ամբողջ աշխարհից, այնուհետև ինքնաթիռներով հարյուր հազարավոր չինացիների ուղարկել են Միլան, Նյու Յորք և այլ քաղաքներ՝ այն տարածելու համար»,- ասել է Նավարոն:
Ըստ նրա՝ Չինաստանի իշխանությունները կարող էին «վարակը թողնել Ուհանում, բայց դրա փոխարեն ամեն ինչ վերածվեց համավարակի»:

Советник Трампа обвинил Китай в распространении #COVID_19 через туристов
Китай скрывал данные о вирусе в течение двух месяцев и позволил «сотням тысяч» своих туристов распространить вирус по всему миру, заявил советник Белого дома по торговой политике Питер Наварро, передает телеканал ABC News.
«Нулевой пациент появился в Ухане в ноябре. Китайцы, прикрываясь щитом Всемирной организации здравоохранения, два месяца скрывали вирус от всего мира, а затем отправили сотни тысяч китайцев на самолетах в Милан, Нью-Йорк и по всему миру, чтобы посеять его»,—сказал Наварро.
По его мнению, власти Китая могли «оставить вирус в Ухане, однако вместо этого все превратилось в пандемию».