Ղրղզստանը Ռուսաստանին խնդրել է նվազեցնել գազի գինը
Ղրղզստանը Ռուսաստանին խնդրել է իջեցնել բնական գազի գինը, գրում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով կառավարության մամուլի ծառայությանը:
Ղրղզստանի փոխվարչապետ Էրքին Ասրանդիևն առցանց հանդիպում է անցկացրել ՌԴ իր գործընկեր Ալեքսեյ Օվերչուկի հետ: Նշվում է, որ առցանց հանդիպման ընթացքում բարձրացված կարևոր խնդիրներից մեկը վերաբերել է գազի գնին։
«Դա մեզ համար շատ զգայուն հարց է: Կորոնավիրուսի համավարակի տարածումը, աշխատանքային ակտիվության նվազումը, ազգային արժույթի արժեզրկումը հանգեցրել են բնակչության գնողունակության անկմանը: Այդ իսկ պատճառով ղրղզական կողմը խնդրում է վերանայել բնական գազի գնի հարցը: Պարզ է, որ այս հարցը հնարավոր է լուծել մեկ ժամում, սակայն մենք հույս ունենք դրական պատասխան ստանալ»,- ասել է Ասրանդիևը:

Киргизия попросила Россию снизить цену на газ
Киргизия попросила Россию снизить цену на природный газ, сообщили РИА Новости в пресс-службе правительства республики.
В понедельник вице-премьер Киргизии Эркин Асрандиев провел онлайн-встречу с заместителем председателя правительства РФ Алексеем Оверчуком. Как сообщается, одним из важных вопросов, поднятых в ходе встречи, стало снижение цены на газ.
"Для нас этот вопрос является очень чувствительным. Распространение коронавирусной инфекции, снижение деловой активности, девальвация национальной валюты привели к снижению покупательской способности населения. Поэтому киргизская сторона просит пересмотреть вопрос цены на природный газ. Конечно, этот вопрос нельзя решить в одночасье, но мы надеемся на положительный ответ",- сказал Асрандиев.