Շաբաթ, 09 մայիսի, 2020 թ., 16:45
Ապրիլի սկզբին՝ մինչ ՕՊԵԿ-ի վերջին գործարքի կնքումը, հենց ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն էր առաջարկել, որպեսզի կրճատվի ամերիկյան նավթի արդյունահանումը: Սկզբնապես, այս հայտարարությունը չէր համապատասխանում ՕՊԵԿ-ի շահերին։
Ի վերջո, ՕՊԵԿ+ անդամները համաձայնեցին կրճատել արդյունահանումն օրական 9,7 միլիոն բարելով, որը զգալիորեն գերազանցում է վերջին տարիներին ՕՊԵԿ-ի արդյունահանման ծավալների կրճատմանը: ՕՊԵԿ-ին չանդամակցող երկրները, որոնց հետ համագործակցում է կազմակերպությունը, խոստացան կրճատել արդյունահանումն օրական ևս 10 միլիոն բարելով:
Ապրիլին Սթիվեն Մնուչինը հայտարարեց, որ Էներգետիկայի նախարարությունն ակնկալում է, որ ԱՄՆ-ում նավթի արդյունահանումը մինչև տարեվերջ կկրճատվի օրական 2-3 միլիոն բարելով: Կրճատումները, կարծես, գերազանցել են նախարարության սպասելիքները:
Նավթի արդյունահանման կրճատման անհրաժեշտությունն ակնհայտ դարձավ, երբ երկրում տնտեսական գործունեությունը կանգ առավ՝ կապված կորոնավիրուսի բռնկման հետ։

Суббота, 09 Мая, 2020 года, 16:45
В начале апреля, до того как была подписана последняя сделка ОПЕК, именно президент США Дональд Трамп предложил, чтобы США сократили добычу нефти в качестве естественной реакции на ухудшающиеся рыночные условия. Изначально это заявление не устраивало ОПЕК․
В конечном итоге ОПЕК+ согласилась сократить добычу на 9,7 миллиона баррелей в сутки — объем, значительно превышающий уровень сокращений ОПЕК в последние годы. Союзники, не входящие в ОПЕК, которые сотрудничали с ней по вопросу соглашения, обязались сократить еще 10 миллионов баррелей в сутки.
В прошлом месяце министр энергетики США заявил, что министерство энергетики ожидало, что к концу года добыча в США упадет на 2-3 миллиона баррелей в сутки. Похоже, что сокращения превзошли ожидания министерства.Потребность в сокращении производства стала очевидной, поскольку США остановили почти всю активность на фоне вспышки коронавируса, которая грозила подавить всю систему здравоохранения страны.