ԱՄՆ-ը հետաքննություն է սկսել՝ կապված #WTI նավթի բացասական արժեքի հետ
ԱՄՆ ապրանքային ֆյուչերսների առևտրի հանձնաժողովը (СFTC) հետաքննություն է սկսել՝ կապված WTI տեսակի նավթի գների անկման հետ: Ապրիլի 20-ին WTI տեսակի նավթի մայիսյան ֆյուչերսների գինը պատմության մեջ առաջին անգամ ունեցավ բացասական արժեք: Այս մասին գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով կարգավորող հանձնակատար Դեն Բերկովիցին։ «Մենք պետք է հասկանանք, թե ինչո՞ւ էին այդ պահին գներն այդպիսին։ Նման իրավիճակներում քննարկում ենք բոլոր հնարավոր բացատրությունները, սակայն գների ծայրահեղ անկման պատճառով առանձնահատուկ ուշադրությամբ կուսումնասիրենք այս դեպքը»,- ասել է Բերկովիցը: Մասնավորապես, CFTC-ն հետաքննելու է ապրանքային բորսայի վերաբերյալ օրենքի հնարավոր խախտումը, որը կարող էր ազդել գնանկման վրա:
Հետաքննության անցկացումը պահանջել է Continental Resources Inc.-ի հիմնադիր Հարոլդ Համը, ով հանդիսանում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի աջակիցը: Ապրիլի 21-ին նա նամակ է հղել CFTC-ին՝ խնդրելով պարզել, թե հնարավո՞ր էր արդյոք նավթի շուկայում մանիպուլյացիա: Ըստ Reuters-ի՝ հետաքննությունը կարող է տևել մի քանի տարի:

США начали проверку из-за падения нефти #WTI до отрицательных значений
Комиссия по торговле товарными фьючерсами (СFTC) США начала проверку в связи с падением цен нефти WTI, сообщил Reuters комиссар регулятора Дэн Берковиц. 20 апреля стоимость майских фьючерсов на нефть этого сорта впервые в истории опустилась до отрицательных значений.
«Нам нужно понять, почему установились такие цены в тот момент, — заявил Берковиц. — В подобных ситуациях мы рассматриваем все возможные объяснения, но из-за экстремального движения цен изучим этот случай особенно внимательно». В частности, CFTC проверит возможное нарушение закона о товарной бирже, которое могло бы повлиять на изменение стоимости.
Расследовать причины падения цены нефти WTI потребовал основатель Continental Resources Inc. Харольд Хамм, сторонник президента США Дональда Трампа. 21 апреля он направил письмо CFTC с просьбой выяснить, могли ли к этому привести «потенциальные манипуляции рынком или сбой в работе систем». Как отмечает Reuters, расследование может занять несколько лет.