#COVID_19 կորոնավիրուսից համաշխարհային տնտեսությանը հասցված վնասը կկազմի ավելի քան 5 տրիլիոն դոլար․ #Bloomberg
![]() Համաշխարհային տնտեսության ընդհանուր վնասը նոր կորոնավիրուսի տարածման պատճառով կկազմի ավելի քան 5 տրիլիոն դոլար երկու տարվա ընթացքում: Այս մասին վկայում են Bloomberg գործակալության հրապարակած տվյալները։ Համաձայն հոդվածի՝ «աշխարհը հայտնվել է խաղաղ պայմաններում ամենախորը անկման մեջ՝ 1930-ական թվականներից ի վեր։ Համավարակի պատճառով իշխանությունները մասնավոր ձեռնարկություններին կարգադրել են դադարեցնել աշխատանքը, իսկ մարդկանց՝ մնալ տանը։ Չնայած կանխատեսվում է, որ ռեցեսիան կարճաժամկետ է, բայց [խմբ․՝ երկրների] տնտեսություններին վերականգման համար ժամանակ կպահանջվի»,- գրում է գործակալությունը: Ստեղծված իրարվիճակի վերաբերյալ իր կարծիքն է հայտնել Citigroup բանկային ընկերության գլխավոր տնտեսագետ Քեթրին Մանը: Նա կարծում է, որ համաշխարհային տնտեսությանը հասցված վնասը կգերազանցի 5 տրիլիոն դոլարը: Bank JPMorgan Chase-ի փորձագետները կորուստները գնահատում են 5,5 տրիլիոն դոլար: Նրանք նշում են, որ զարգացած երկրներում կլինի տնտեսական անկում, որը համեմատելի է 2008-2009 և 1974-1975 թվականներին տեղի ունեցած իրավիճակի հետ: Ամերիկյան Morgan Stanley բանկի մասնագետները կարծում են, որ զարգացած երկրներում ՀՆԱ-ի ցուցանիշները կվերադառնան նախաճգնաժամային ցուցանիշներին միայն 2021 թվականի երրորդ եռամսյակում: |

#Bloomberg: ущерб мировой экономике от коронавируса составит более $5 трлн
Суммарный ущерб для мировой экономики из-за распространения нового коронавируса составит более $5 трлн в течение двух лет. Такие экспертные оценки привело в среду агентство Bloomberg.
В публикации отмечается, что "мир вступает в самую глубокую рецессию в мирное время с 1930-х годов в свете того, что из-за вируса власти предписали частному бизнесу прекратить работу, а людям сидеть дома". "Хотя спад, согласно прогнозам, будет непродолжительным, экономикам [стран] потребуется время, чтобы наверстать упущенное", - подчеркивается в материале.
В публикации приводится мнение главного экономиста банковской компании Citigroup Кэтрин Ман. Она полагает, что ущерб для мировой экономики превысит $5 трлн.
Эксперты банка JPMorgan Chase оценивают указанный показатель в $5,5 трлн. Они отмечают, что в развитых странах будет экономический спад, сравнимый с теми, которые имели место в 2008-2009 годах и 1974-1975 годах.
Специалисты американского банка Morgan Stanley считают, что в развитых странах показатели ВВП вернутся к докризисному уровню только в третьем квартале 2021 года.