ԱՄՆ-ում բորսաները փլուզվել են Թրամփի հայտարարությունից հետո
Կորոնավիրուսի տարածման հետ կապված իրավիճակը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ում տնտեսության անկմանը, հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը կայացած ճեպազրույցում։ Լրագրողի այն հարցին, թե արդյոք տնտեսությունը շարժվում է դեպի ռեցեսիա՝ ֆոնդային բորսաներում վերջին իրադարձություններից հետո, Թրամփը պատասխանել է, որ դա հնարավոր է։
«Դե, դա կարող է պատահել: Բայց մենք իրավիճակը քննարկում ենք ոչ թե ռեցեսիայի տեսանկյունից, այլ վիրուսի դեմ պայքարի: Երբ մենք հաղթահարենք այն, ապա կլինի անհավատալի մեծ պահանջարկ թե՛ ֆոնդային բորսայում, թե՛ տնտեսության մեջ: Երբ այն ավարտվի, կարծում եմ, կտեսնենք անհավատալի աճ»,- նշել է Թրամփը:
Մարտի 16-ին ԱՄՆ ֆոնդային բորսաներում տեղի ունեցավ վերջին շաբաթվա ընթացքում երրորդ անկումը: Առևտրի հենց սկզբում անհրաժեշտ եղավ դադարեցնել սակարկությունները Նյու Յորքի բորսայում, քանի որ ամերիկյան հինգ հարյուր խոշորագույն ընկերությունների S&P 500 ինդեքսը նվազեց 8%-ով: Սակարկությունների վերսկսումից հետո անկումը շարունակվեց, բայց օրվա կեսին շատ ընկերությունների բաժնետոմսերի արժեքը բարձրացավ: Այնուամենայնիվ, սակարկությունների փակման արդյունքում գերակշռում էր անկումը, և S&P 500-ը փակվեց ավելի քան 11% անկումով, իսկ Dow Jones-ը՝ գրեթե 13%:

Биржи в США обвалились после заявления Трампа о возможной рецессии
Ситуация с распространением коронавируса может привести к рецессии в американской экономике, заявил президент США Дональд Трамп на брифинге в Белом доме. Трансляцию вел телеканал Fox News. На вопрос журналиста, не движется ли экономика в сторону рецессии после последних событий на фондовых рынках, Трамп ответил, что это возможно.
«Что ж, это может случится. Но мы рассматриваем ситуацию не с точки зрения рецессии, а с точки зрения борьбы с вирусом. Как только мы его остановим проявится невероятный неудовлетворенный спрос как на фондовом рынке, так и в экономике. Когда все закончится, когда мы справимся с этим, я думаю, вы увидите невероятный рост», — заявил Трамп.
В понедельник, 16 марта, на фондовых площадках США произошел третий за последнюю неделю обвал. В самом начале торгов пришлось останавливать торги на Нью-Йоркской фондовой бирже, поскольку индекс пятисот крупнейших компаний США S&P 500 упал на 8%. После возобновления торгов падение продолжилось, но в середине дня акции многих компаний подорожали. Однако к закрытию торгов падение возобладало и S&P 500 к закрытию потерял более 11%, а Dow Jones — почти 13%.