Թրամփը հայտարարել է մեծ քանակով նավթ գնելու մասին
Ռազմավարական պահուստ կազմելու համար Միացյալ Նահանգները մեծ քանակի նավթ ձեռք կբերի: Այս մասին հայտարարել է Դոնալդ Թրամփը՝ Սպիտակ տանը կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
«Հաշվի առնելով նավթի ներկայիս գները, ես հանձնարարեցի Էներգետիկայի նախարարությանը գնել շատ մեծ քանակի նավթ՝ շատ մրցունակ գնով: Այն կպահպանվի ԱՄՆ–ի էներգետիկ անկախությունը և կդառնա ռազմավարական պահուստ»,- նշել է Թրամփը:
Թրամփը կարծում է, որ այս քայլն օգտակար կլինի ԱՄՆ էներգետիկ արդյունաբերության բոլոր ճյուղերի համար, կօգնի ապահովել երկրի էներգետիկ անկախությունը, ինչպես նաև թույլ կտա «խնայել միլիարդավոր դոլարներ հարկատուների շրջանում»:

Трамп объявил о покупке большого количества нефти
США закупят большие объемы нефти для формирования стратегического запаса. Об этом объявил американский лидер Дональд Трамп объявил на пресс-конференции в Белом доме в пятницу, 13 марта.
"Учитывая нынешние цены на нефть, я поручил министру энергетики купить за очень выгодную цену большие объемы сырой нефти. Она будет храниться в США и станет стратегическим запасом", – сказал президент.
Трамп считает, что такой шаг будет полезен всей энергетической отрасли США, поможет обеспечить энергетическую независимость страны, а также – "позволит сэкономить миллиарды долларов налогоплательщиков".
Отметим, что США и так обладают крупнейшими стратегическими резервами нефти в мире. Они превышают 600 млн баррелей.