Ռուսաստանին «նավթային պատերազմ» են հայտարարելու ևս երեք երկիր․ #Bloomberg
Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության անդամները՝ Իրաքը և Քուվեյթը որոշում են կայացրել Սաուդյան Արաբիայից հետո կիրառել զեղչ նավթի համար, գրում է Bloomberg-ը: Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) արդեն կրճատել է փետրվարյան ֆյուչերսների գինը:
Իրաքը պատրաստ է Ասիայի շուկայի համար Basrah Light տեսակի նավթի ապրիլյան գները իջեցնել 5 դոլարով մեկ բարելի դիմաց: Քուվեյթից արտահանվող նավթի զեղչված գինը կկազմի 6 դոլար մեկ բարելի դիմաց: ԱՄԷ-ն, որը նավթի գները սահմանում է հետին թվով, հունվարից ի վեր փետրվար ամսվա վաճառքի համար չորս տեսակի նավթի արժեքը նվազեցրել է 1,63 դոլարով մեկ բարելի դիմաց: Գործակալության տվյալներով, Քուվեյթն Ասիայում ներկրվող OSP տեսակի նավթի արտահանման գինը սահմանել է 4,65 դոլար մեկ բարելի դիմաց: Քուվեյթից հումքի արտահանումը դեպի Հյուսիսարևմտյան Եվրոպա սահմանվել է ռեկորդային ցածր գնով՝ 12,60 դոլարով:
Համաձայն գործակալության տվյալների՝ իրաքյան պետական SOMO նավթային ընկերությունը պատրաստվում է ապրիլին ավելացնել նավթի արտահանումը: Իրաքն արդեն հայտարարել է, որ երկրի հարավում գտնվող Բասրայի նավահանգստից արտահանվող նավթը կավելանա օրական 3,7 մլն բարելով: Մարտ ամսին, համաձայն գործակալության տվյալների՝ SOMO-ն վաճառում էր օրական 3,44 մլն բարել:
Մարտի 10-ին Սաուդյան Արաբիան հայտարարել էր, որ մտադիր է նավթի արդյունահանման արտադրական հզորություններն ավելացնել օրական 12,3

#Bloomberg узнал о планах еще трех стран объявить России «нефтяную войну»
Ведущие члены Организации стран — экспортеров нефти (ОПЕК) Ирак и Кувейт решили вслед за Саудовской Аравией объявить о скидках на свою нефть, пишет Bloomberg. Объединенные Арабские Эмираты (ОАЭ) снизили цену для февральских продаж.
Ирак готов снизить апрельские цены на нефть марки Basrah Light на $5 за баррель при поставках в Азию, сообщает агентство. Скидка на нефть из Кувейта составит $6 за баррель. ОАЭ, которые устанавливают цены задним числом, с января снизили стоимость четырех сортов нефти для февральских продаж на $1,63 за баррель.
Как пишет агентство со ссылкой на прайс-лист Кувейта, страна установила экспортную цену на нефть OSP для покупателей в Азии с дисконтом $4,65 за баррель к региональному эталону. Экспорт сырья из Кувейта в Северо-Западную Европу был установлен на рекордно низком уровне в $12,60.
По словам осведомленного источника агентства, иракская государственная нефтяная компания SOMO собирается увеличить экспорт в апреле. Он заявил, что поставки из порта Басра на юге страны вырастут до 3,7 млн барр./сутки. В марте, по данным агентства, SOMO продавала 3,44 млн барр./сутки.10 марта саудовская государственная компания Saudi Aramco объявила, что в апреле увеличит объемы поставок нефти на мировой рынок до 12,3 млн барр./сутки.