Քարիմովի դուստրն Ուզբեկստանի նախագահին առաջարկել է 686 մլն դոլար՝ ազատության դիմաց
Ուզբեկստանի առաջին նախագահ Իսլամ Քարիմովի դուստրը, ով պատիժը կրում է բանտում, երկրի նախագահ Շավկաթ Միրզիյոևին առաջարկել է ավելի քան կես միլիարդ դոլար՝ իր ազատության համար: Գյուլնարա Քարիմովայի բաց նամակն Instagram-ի իր էջում տեղադրել է նրա դուստրը՝ Իմանը:
Քարիմովան գրում է, որ կալանքի տակ գտնվելու տարիներին նա ժամանակ է ունեցել «շատ բան մտածելու և գիտակցելու»: Նրա գործի քննությունն անցել է կոպիտ խախտումներով, նրա դիմում-բողոքներն ունեցել են միանման պատասխաններ: Առգրավվել է 1,2 միլիարդ դոլար արժողությամբ գույք, սակայն այն չի համարվել գույքի վնասի փոխհատուցում: «Հանուն ընտանիքի և առողջության պահպանման»՝ Քարիմովան պատրաստ է հրաժարվել մնացած գումարներից, որոնք իր ընտանիքը թողել է շվեյցարական բանկերի սառեցված հաշիվներում և 686 միլիոն դոլար փոխանցել պետությանը՝ գործը փակելու պարզեցված ընթացակարգ ընդունելու համար:

Дочь Каримова предложила президенту Узбекистана полмиллиарда долларов за свободу
Дочь первого президента Узбекистана Ислама Каримова, отбывающая тюремный срок, предложила действующему главе государства Шавкату Мирзиееву более полумиллиарда долларов за свою свободу. Гульнара Каримова готова отправить средства в пользу государства. Ее открытое обращение опубликовано в Instagram дочери Иман.
Каримова пишет, что за годы в заключении у нее было время «многое обдумать и осознать». Ее дело велось с грубыми нарушениями, но на жалобы она получала шаблонные отписки. Имущество Каримовой стоимостью 1,2 миллиарда долларов было изъято, но не засчитано в погашение материального ущерба. Семья не может получить «дорогие сердцу любого человека семейные реликвии».
«Ради сохранения семьи и здоровья» Каримова готова отказаться от претензий на оставшиеся у ее семьи деньги, замороженные в Швейцарии, и передать в пользу государства 686 миллионов долларов при принятии упрощенной процедуры закрытия дела.