Երեքշաբթի, 25 փետրվարի, 2020 թ., 15:55
Ըստ el-Watan-ի, քաղաքական գործիչը մահացել է երկարատև հիվանդությունից հետո: Հունվարի վերջին նախկին նախագահի մոտ հայտնաբերվել էր ուռուցք, որից հետո նա գտնվում էր վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հոսնի Մուբարաքը ղեկավարել է Եգիպտոսը 30 տարի՝ 1981 թվականից մինչև 2011 թվականը: 2011-ի փետրվարին՝ «Արաբական գարնան» շրջանում զանգվածային ցույցերի և անկարգությունների ֆոնին՝ նա հրաժարական էր ներկայացրել:
2012թ. նրան ցմահ ազատազրկման էին դատապարտել ցույցերի ժամանակ ընդդիմադիրների ուղղությամբ կրակելու հրաման տալու համար, սակայն 2017թ. մարտին դատարանը նրան արդարացրել էր, և Մուբարաքն ազատ էր արձակվել:

Умер экс-президент Египта Хосни Мубарак
Бывший президент Египта Хосни Мубарак умер в возрасте 91 года, сообщило государственное телевидение страны.
По данным газеты el-Watan, политик скончался после длительной болезни.
В конце января экс-президенту удалили опухоль в желудке, сообщалось, что после этого он находился в отделении реанимации.
Хосни Мубарак правил Египтом 30 лет с 1981 по 2011 год. В феврале 2011 года на фоне массовых демонстраций, одним из главных требований которых был его уход из власти, он подал в отставку.
Вслед за этим бывшего египетского лидера арестовали по обвинению в коррупции и гибели демонстрантов. В 2017 году его отпустили на свободу.