#Brexit-ի պատճառով ԵՄ-ն չի կարողացել համաձայնեցնել բազմամյա բյուջեն
Եվրամիության 27 երկրների պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները չեն կարողացել պայմանավորվել Բրյուսելում կայացած գագաթնաժողովում՝ 2021-2027 թվականների բազմամյա բյուջեի շուրջ, հայտնում է Kleine Zeitung-ը:
Եվրախորհրդի ղեկավար Չարլզ Միշելի խոսքով, Մեծ Բրիտանիան ԵՄ-ից դուրս գալուց հետո բյուջեի պակասուրդը կազմել է 60-75 միլիարդ եվրո: Այս առումով բանակցությունները ընթացել են ծայրաստիճան բարդ:
«Մենք վերջին օրերի, շաբաթների ընթացքում շատ ջանքեր գործադրեցինք համաձայնության գալու համար: Մենք, ցավոք, տեսանք, որ անհնար է, մեզ ժամանակ է պետք»,-հայտարարել է Միշելը:
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը նշել է, որ կողմերը դեռ երկար ճանապարհ ունեն անցնելու՝ համաձայնեցնելու բյուջեն:
Ըստ Lայենի, մինչ այս տարվա վերջ երկրները պետք է պայմանավորվածություն ձեռք բերեն, հակառակ դեպքում ԵՄ-ն ռիսկի է դիմում մնալ առանց բյուջեի:

Из-за #Brexit ЕС не смог согласовать многолетний бюджет
Главы государств и правительств 27 стран-членов Европейского Союза не смогли договориться по многолетнему бюджету на 2021-2027 году на саммите в Брюсселе, сообщает Kleine Zeitung.
По словам главы Евросовета Шарля Мишеля, после выхода Великобритании из состава ЕС в бюджете образовалась дыра в размере 60-75 миллиардов евро. В связи с этим переговоры были крайне сложными.
"Мы очень усердно работали последние дни, недели для достижения соглашения. К сожалению, мы увидели, что это невозможно, что нам нужно время", - заявил политик.
Глава Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен отметила, что сторонам еще придется пройти большой путь для согласования бюджета.
По ее словам, до конца текущего года странам необходимо договориться, иначе Евросоюз рискует оказаться без бюджета.