Պատժամիջոցների պատճառով Ղրիմը զրկվել է հայտնի առցանց ծառայությունից
Ուղևորների որոնման միջազգային առցանց ծառայություն BlaBlaCar-ը դադարել է իր գործունեությունը Ղրիմի թերակղզու տարածքում՝ Եվրոմիության ներմուծած պատժամիջոցների պատճառով: Ծառայության ներկայացուցիչները ներողություն են խնդրել պատճառված անհարմարությունների համար:
Հավելենք, որ Ղրիմի տարածքում չեն գործում նաև «Յանդեքս տաքսի» և այլ նմանատիպ ծառայությունները՝ դարձյալ պատժամիջոցների պատճառով:
Թեև BlaBlaCar-ը մեծ պահանջարկ է ունեցել, այնուամենայնիվ, Ղրիմի տուրիզմի, հանգստավայրերի ու սպորտի պետական խորհրդի հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Չերնյակը կարծում է, թե «ջոկատը չի էլ նկատել զինվորի կորուստը»: Նրա կարծիքով՝ արգելքից կտուժի միայն առցանց ծառայությունը:
BlaBlaCar ուղեկիցների որոնման հարթակը հիմնվել է 2006 թվականին ֆրանսիացի Ֆրեդերիկ Մազզելայի կողմից: Ամբողջ աշխարհում այն ունի 85 միլիոնից ավելի օգտվող:

BlaBlaCar перестал работать в Крыму из-за санкций Евросоюза
Международный онлайн-сервис поиска попутчиков BlaBlaCar прекратил свою работу на территории Крыма из-за санкций Евросоюза.
Представители BlaBlaCar отметили, что перестали работать в республике совсем недавно и извинились за доставленные неудобства.
— Эта была функция, которой пользовались крымчане, так же, как сервис онлайн-заказа "Яндекс. Такси", который работал в 2014 и 2015 годах. Сегодня "Яндекс. Такси" и ряд других предложений в связи с санкциями не работают. Теперь эта картина коснулась услуг BlaBlaCar, которыми пользовалось большое количество людей, — прокомментировал ситуацию председатель ассоциации грузовых перевозчиков и экспедиторов Крыма Анатолий Цуркин.
А вот глава парламента по туризму, курортам и спорту республики Алексей Черняк считает, что "отряд не заметил потери бойца". По его мнению, от запрета на работу в Крыму сервис понесёт только убытки, так как полуостров — достаточно востребованное направление для поездок.