Չինաստանում 505 բանտարկյալ նոր տեսակի կորոնավիրուսով է վարակվել
Չինաստանի բանտերում 505 մարդ COVID-19 կորոնավիրուսով է վարակվել, հայտնել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության արդարադատության նախարարության բանտային վարչության պետ Հե Փինը:
Զանգվածային վարակումն ախտորոշվել է երկրի տարբեր նահանգների հինգ բանտերում առնվազն 505 բանտարկյալի մոտ:
Նշվում է, որ Շանդուն նահանգում Արդարադատության վարչության պետն արդեն ազատվել է աշխատանքից: Հեռացման պատճառը «սխալ հաշվարկներն էին բանտում վիրուսի տարածումը կանխելու և վերահսկելու գործում»: Առաջին հիվանդը եղել է անվտանգության աշխատակիցը, ում հիվանդության մասին հայտնի է դարձել մեկ շաբաթ առաջ: Իշխանությունները փորձել են կանխել COVID-19-ի տարածումը բանտում, սակայն չի հաջողվել:

Коронавирус проник в тюрьмы и заразил 500 человек
Более 500 человек в китайских тюрьмах заразились смертельным коронавирусом COVID-19. Об этом сообщил глава управления по делам тюрем Министерства юстиции КНР Хэ Пин, передает South China Morning Post.
Заражение диагностировали по меньшей мере у 505 заключенных в пяти тюрьмах в разных провинциях страны: Хубэй, Шаньдун и Чжэцзян. Среди них — арестованные в женской колонии и один зараженный в колонии для несовершеннолетних. Еще девять случаев пока не подтверждены.
Отмечается, что в провинции Шаньдун уже уволили начальника Управления юстиции Цзе Вэйцзюня. Причиной снятия с должности стали «просчеты в работе по профилактике и контролю за распространением вируса в тюрьме». Первым заболевшим там стал охранник, о его заражении стало известно более недели назад. Власти попытались предотвратить распространение COVID-19 в тюрьме, однако это не удалось.