Մահացել է cut, copy ու paste հրամանների ստեղծողը
ԱՄՆ-ում 74 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է Լարրի Թեսլերը, հաշվողական տեխնոլոգիաների ոլորտի ծրագրավորող և մասնագետ, Cut (Ctrl+x), Copy (Ctrl+c) և Paste (Ctrl+v) հրամաններ ստեղծողը: Այս մասին հաղորդել է AppleInsider-ը, հաստատել է Xerox ընկերությունը, որտեղ նա աշխատել է 70-ականներց:
Թեսլերը ծնվել է Բրոնքս քաղաքում 1945-ին, սովորել է Սթենֆորդի համալսարանում՝ ստանալով գիտական աստիճան։ 60-ականների սկզբին եկել է Սիլիկոնյան հովիտ, երբ համակարգիչները լայնորեն հասանելի չէին շատերի համար: Նա սկսել է մասնագիտանալ ինտերֆեյսի ձևավորման մեջ՝ ձգտելով համակարգիչները դարձնել ավելի հարմարավետ:
1973-1980 թվականներին Թեսլերն աշխատել է Xerox Palo Alto հետազոտական կենտրոնում (PARC): Նրա ստեղծած cut, copy ու paste հրամաններն առաջին անգամ օգտագործվել են 1973-1976 թվականներին՝ Smalltalk-76 ծրագրավորման լեզվի վրա աշխատելիս:

Умер изобретатель команд Cut, Copy и Paste
В США в возрасте 74 лет умер программист и специалист в сфере вычислительных технологий Ларри Теслер, создатель команд Cut (Ctrl+x), Copy (Ctrl+c) и Paste (Ctrl+v). Об этом сообщило издание AppleInsider и подтвердила компания Xerox, где он работал в 70-х годах.Теслер родился в Бронксе в 1945 году, учился в Стэнфорде и пришел в Кремниевую долину в начале 60-х, когда компьютеры были мало кому доступны. Он начал специализироваться на дизайне интерфейса, добиваясь, чтобы компьютеры становились удобней для пользователя.
С 1973 по 1980 год Теслер работал в Xerox Palo Alto Research Center (PARC). Придуманная им "копипаста" впервые была использована в 1973—1976 во время работы над языком программирования Smalltalk-76 в этом центре.