Մեծ Բրիտանիան խստացնելու է ԵՄ քաղաքացիների համար վիզաներ ստանալու կանոնները
Մեծ Բրիտանիան որոշել է կտրուկ խստացնել միգրացիայի կանոնները: Միևնույն ժամանակ, ԵՄ քաղաքացիները վիզաներ ստանալու հարցում առավելություններ չեն ունենա, հայտնում է Bloomberg-ը:
Նրանք ստիպված կլինեն այլ երկրների քաղաքացիների հետ մասնակցել Թագավորության նոր միգրացիոն համակարգին: Մասնավորապես, Մեծ Բրիտանիայում աշխատելու թույլտվություն ստանալու համար անհրաժեշտ է որոշակի միավորներ հավաքել։ Դիմող անձը պետք է լավ տիրապետի անգլերենին և ունենա աշխատանքի պաշտոնական հրավեր՝ տարեկան առնվազն 25,6 հազար ֆունտից ոչ պակաս աշխատավարձով:
Այս միջոցառումները երկրի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի՝ «էժան, ցածր որակավորում ունեցող աշխատուժից» կախվածությունը վերջ տալու ծրագրի մի մասն են: Վարչապետը խոստացել է դադարեցնել ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիա ժամանող մարդկանց անվերահսկելի հոսքը:

Британия ужесточит правила получения виз для граждан Евросоюза
Великобритания решила резко ужесточить миграционные правила. При этом граждане Евросоюза не будут иметь преимуществ при получении виз, передает Bloomberg.
Им придется участвовать в новой миграционной системе королевства наравне с гражданами других стран. В частности, чтобы получить разрешение на работу в Великобритании, необходимо набрать определенное количество баллов: соискатель должен хорошо говорить по-английски и иметь официальное предложение о работе с зарплатой не менее 25,6 тысячи фунтов стерлингов в год (примерно 2 миллиона рублей).
Эти меры — часть плана премьер-министра страны Бориса Джонсона по прекращению зависимости от «дешевой низкоквалифицированной рабочей силы». Он пообещал прекратить неконтролируемый поток людей, приезжающих в Британию из ЕС.