Այսօր Գուրգեն Մարգարյանի սպանության 16-րդ տարելիցն է
2004թ. փետրվարի 19-ին Բուդապեշտում ադրբեջանցի ոճրագործի կողմից դաժանաբար սպանվեց ՆԱՏՕ-ի ուսումնական ծրագրին մասնակցող ՀՀ ԶՈՒ սպա Գուրգեն Մարգարյանը։ Նա մասնակցում էր «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ուսումնական դասընթացներին:
Փետրվարի 19-ի առավոտյան՝ ժամը 5-ին, ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովը մուտք է գործել հանրակացարանի այն սենյակ, որտեղ բնակվում էին Մարգարյանն ու նրա հունգարացի դասընկեր Քութի Բալաշը։ Սաֆարովը քնած Մարգարյանի գլխին և վզին կացնի 16 հարված է հասցրել։ Բալաշը, զարթնելով ձայներից, ապշած տեսարանից գոռգոռացել է Սաֆարովի վրա և դուրս է վազել սենյակից՝ օգնություն կանչելու։ Սաֆարովն այդ ընթացքում կացինը ձեռքին՝ գնացել է մյուս հայ սպա Մակուչյանի սենյակ, որը, սակայն, փակ է եղել։ Սաֆարովը գոռացել է նրա անունը և պահանջել, որ բացի դուռը։ Մակուչյանի լիտվացի հարևանը թույլ չի տվել բացել դուռը։ Շուտով ժամանած հունգարական ոստիկանությունը ձերբակալել է Սաֆարովին։
Հունգարիայի իշխանությունները մարդասպանին դատապարտել էին ցմահ ազատազրկման՝ 30 տարի առանց ներման իրավունքի:
Սակայն մի քանի տարի հետո այս երկրի իշխանություններն Ադրբեջանի իշխանությունների հետ գործարքի գնացին:
2012 թվականի օգոստոսի 31-ին Սաֆարովի հանձնվեց Ադրբեջանին՝ հետագա պատիժն այնտեղ կրելու համար, և նույն օրն էլ նախագահ Իլհամ Ալիևը նրան ներում շնորհեց: Մարդասպանը բնակարան նվեր ստացավ, կոչումն էլ բարձրացվեց մինչ մայոր՝ ութ տարվա աշխատավարձի վճարումով:
Տվյալ որոշմանը Հայաստանի արձագանքը չուշացավ: ՀՀ ԱԱԽ որոշմամբ Հայաստանի և Հունգարիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունները կասեցվեցին:
2013թ. մարտին Մարգարյանի իրավահաջորդները դիմեցին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան՝ ներկայացնելով անհատական հայց Ադրբեջանի և Հունգարիայի դեմ: Նրանք պահանջում են ճանաչել, որ Հունգարիայի կողմից Ադրբեջանին Սաֆարովի փոխանցումը և Ադրբեջանի կողմից նրան ներման շնորհումը և ըստ էության՝ արդարացումն ու հերոսացումը, խախտում է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ հոդվածով (այն է՝ կյանքի իրավունք) և 14-րդ հոդվածով (խտրականության արգելք) ամրագրված հիմնարար իրավունքները։ Այս պահին գործը գտնվում է եզրափակիչ փուլում:
Մարգարյանը հուղարկավորված է «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում: Աջափնյակ վարչական շրջանում տեղադրվել է նրա հուշարձանը: Գուրգեն Մարգարյանի անունն է կրում Երևանի համար 94 դպրոցը, սպայի անունով բարեգործական հասարակական կազմակերպություն կա:

Исполняется 16-я годовщина со дня зверского убийства армянского офицера Гургена Маргаряна
16 лет назад – 19 февраля 2004 года лейтенант ВС Армении Гурген Маргарян, проходивший курсы английского языка, организованные в рамках программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште, был зверски зарублен топором азербайджанским офицером, старшим лейтенантом Рамилем Сафаровым.
19 февраля 2004 в 5 часов утра Рамиль Сафаров ворвался в комнату Гургена и 16 ударами топора жестоко убил спящего парня. Проживавший в комнате с Гургеном венгр от звуков происходящего проснулся и выдворил Сафарова из комнаты. Тот выбежал, стать кричать, будить всех, при этом попытался напасть на Айка Макучяна. К счастью, дверь оказалась заперта, и новое преступление не удалось. Вся дверь комнаты носила следы от ударов топора и была забрызгана кровью. Прибывшие на место происшествия полицейские задержали Сафарова.
Власти Венгрии приговорили убийцу к 30 годам лишения свободы без права на амнистию.
Однако через несколько лет власти этой страны заключили сделку с властями Азербайджана.
31 августа 2012 года Сафаров был экстрадирован в Азербайджан для дальнейшего отбывания наказания, и в тот же день президент Ильхам Алиев помиловал его. Убийца получил в подарок квартиру и звание майора.
Ответ Армении на это решение не заставил себя ждать. Решением Совета национальной безопасности РА дипломатические отношения между Арменией и Венгрией были приостановлены.
В марте 2013 года правоеемники Маргаряна подали иск в Европейский суд по правам человека против Азербайджана и Венгрии. Они требуют признать, что передача Венгрией Сафарова Азербайджану, его помилование и, по сути, оправдание и героизация, нарушают статью 2 (т.е. право на жизнь) и статью 14 (запрет дискриминации) Европейской конвенции о правах человека. На данный момент дело находится на завершающей стадии.