Անկարայի գլխավոր դատախազությունը 766 անձանց կալանավորելու թույլտվություն է տվել
Անկարայի գլխավոր դատախազությունը կալանքի թույլտվություն է տվել 766 անձանց, ովքեր կասկածվում են Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող «Ֆեթհուլլահական խմբավորման» (FETÖ) կազմակերպության հետ ունեցած կապերի մեջ: Ըստ Թուրքիայի իշխանությունների՝ FETÖ-ն 2016 թվականի պետական հեղարջման կազմակերպիչն է: Այդ մասին գրում ТАСС գործակալությունը՝ վկայակոչելով NTV-ին։ Հեռուստաընկերության հաղորդման համաձայն՝ ձերբակալությունները տեղի են ունեցել հանրապետության 81 նահանգներից 67-ում:
Ավելի վաղ «Haberturk» հեռուստաալիքը հայտնել էր 98 անձանց կալանավորելու որոշման մասին։ Կասկածյալների մեծ մասը, ըստ իշխանությունների՝ ներգրավված են եղել 2009 թվականին ոստիկանությունում պաշտոններ զբաղեցնելու համար քննություններում զեղծարարություններ կատարելու մեջ: Բացի այդ, կալանավորման թույլտվություն է տրվել նաև Թուրքիայի արդարադատության նախարարության և զինված ուժերի ավելի քան 200 աշխատակիցների: Մասնավորապես, ցամաքային զորքերի հրամկազմի 44 ներկայացուցիչների կալանավորման որոշումներ են տրվել:

СМИ: власти Турции санкционировали задержание 766 подозреваемых в связях с путчистами
Генеральная прокуратура Анкары выдала ордера на задержание 766 человек, которые подозреваются в связях с "Террористической организацией фетхуллахистов" (ФЕТО), которую Турция обвиняет в организации попытки государственного переворота в июле 2016 года. Как сообщает телеканал NTV, рейды продолжаются в 67 из 81 провинции республики.
Ранее телеканал Haberturk сообщал о выдаче ордеров на задержание 98 человек.
Большинство подозреваемых, по мнению властей, связаны с манипуляциями и подтасовкой результатов экзамена на должности в полиции в 2009 году.
Кроме того, ордера на задержание выданы в отношении более чем 200 сотрудников Министерства юстиции Турции и военнослужащих. Они подозреваются в том, что состояли в ячейках ФЕТО в ведомстве и рядах ВС страны. В частности, выданы ордера на задержания 44 сотрудников командования сухопутных войск.