ՌԴ ՊՆ-ը ցուցադրել է նորացված «Գրադ»-ի փարձարկումները
ՌԴ ՊՆ-ը հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ պատկերված է «Գրադ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի մոդեռնիզացված տարբերակը: Փորձարկումներն անց են կացվել Կեմերովոյում:
Նորացված մեքենաները մարտական հերթապահության են անցել ՌԴ զորքերում անցած ամիս:
Ըստ ՊՆ հաղորդագրության՝ նորացված տարբերակը հնարավորություն է տալիս տեխնիկայի մարտական հնարավորություններն ավելացնել մեկուկես անգամով:
Նշվում է, որ «Գրադ»-ը հագեցվել է մեկնարկի էլեկտրոնային համակարգով, իսկ կառավարման համակարգն ու օպերատորի համար նախատեսված հարմարությունները տեղափոխվել են խցիկ:
Դրանք նաև հագեցվել են առավել հզոր զինամթերքով, ինչը հնարավորություն է տվել կրկնակի մեծացնել կրակի հեռավորությունը, որը հիմա հասնում է 40 կմ-ի:

Минобороны показало кадры стрельб новых систем "Град"
Министерство обороны опубликовало видео с учений экипажей модернизированных реактивных систем залпового огня "Град" в Кемеровской области.
Обновленные машины заступили на боевое дежурство в начале месяца."Новая техника позволит повысить боевые возможности соединения при выполнении задач в полтора раза", — указывается в сообщении ведомства.
Отмечается, что модернизированные РСЗО получили электронную систему пуска, а систему управления и наведения для удобства оператора вывели в кабину.
Помимо этого, обновленные "Грады" оснастили более мощными боеприпасами, которые позволили вдвое увеличить дальность стрельбы, достигающей теперь 40 километров.