«Բանակի ոչ մարտական մահերը կանխելու պարզ և արդյունավետ լուծման առաջարկ ունեմ». Էդգար Առաքելյան
ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության նախկին անդամ Էդգար Առաքելյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բանակի ոչ մարտական մահերը կանխելու շատ պարզ և արդյունավետ լուծման առաջարկ ունեմ, որի նախաձեռնողն ու առաջ մղողը, իմ պատկերացմամբ, պետք է լինի խորհրդարանական «Իմ քայլը» խմբակցությունը (եթե բանը դրան հասնի, նույնիսկ ի հեճուկս գործադիրի գործընկերների կարծիքի):
Հարկավոր է օրենսդրորեն ամրագրել, որ յուրաքանչյուր ժամկետային զինծառայող 2 տարվա ընթացքում 3-4 անգամ կարող է դիմում գրել զորամասը փոխելու խնդրանքով, և իր այդ դիմումն անմիջապես և առանց լրացուցիչ հարցերի, առանց որևէ քննության պետք է բավարարվի ղեկավարության կողմից:
Այսկերպ մենք հնարավորություն կտանք անելանելի հոգեբանական, ֆիզիկական կամ նյութական վիճակում հայտնված զինվորին խուսափել իր կարծիքով անխուսափելի ողբերգությունից՝ լինի դա սպանություն, ինքնասպանություն կամ որևէ այլ տիպի էական բռնություն:
Քանի որ ծառայակիցների ճնշումների կամ բռնությունների մասին սպայակազմին, իրավապահներին հայտնելը բանակում գերիշխող քրեական հակամշակույթի օրենքներով համարվում է «գործ տալ» կամ պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանի հիշատակած 3 տառանոց երևույթը և ինքնին կարող է պարունակել նոր լրջագույն սպառնալիքներ տվյալ զինծառայողի համար, ապա նոր զորամաս տեղափոխումը պետք է կատարվի առանց որևէ հետաքննության և տուժածին լրացուցիչ վտանգների ենթարկելու:
Որպեսզի նոր զորամասում կանխակալ վերաբերմունք չլինի տեղափոխվածի նկատմամբ, հարկավոր է սրան զուգահեռ իրականացնել պարբերական ռոտացիաներ: Այսկերպ, սպանություն-ինքնասպանությունից կամ պարզապես անտանելի հոգեբանական ու ֆիզիկական բռնությունից «փախուստ տված» զինծառայողները չեն տարբերվի ռոտացիայի արդյունքում այլ զորամասում հայտնվածներից:
Իհարկե, բոլորս էլ հասկանում ենք, որ սա ընդամենը «հրդեհաշիջման» միջոցառումներ կարող են լինել: Դրանք կյանքի կոչելուն ու կյանքեր փրկելուն զուգահեռ Խնդրի բուն պատճառներն է պետք չեզոքացնել: Ամբողջությամբ վերացնելուն չեմ հավատում, բայց անհաշտ պատերազմ հայտարարելով ու հետևողական անհանդուրժողականություն դրսևորելով՝ որոշակի հաջողություններ արձանագրել հնարավոր է»:

Эдгар Аракелян։ У меня есть очень простое и эффективное решение для предотвращения потерь в армии в небоевых условиях
Суббота, 15 Февраля, 2020 года, 12:35
У меня есть очень простое и эффективное решение для предотвращения потерь в армии в небоевых условиях, инициатором которого должна быть парламентская фракция «Мой шаг»․ Об этом на своей странице в Facebook написал бывший член фракции «Мой шаг» Эдгар Аракелян․
«Необходимо законодательно установить, что каждый военнослужащий-контрактник в течение 2 лет может 3-4 раза написать заявление о смене воинской части, и это заявление должно быть немедленно удовлетворено руководством, без лишних вопросов и какого-либо следствия», - написал Аракелян․
По его словам, таким образом, военнослужащему, который оказался в тяжелом в психологическом, физическом или материальном состоянии, будет дана возможность избежать трагедии, будь то убийство, самоубийство или любой другой вид насилия.
«Чтобы избежать предвзятого отношения к военнослужащему, сменившему воинскую часть, необходимо периодически проводить ротации. Таким образом, военнослужащие, «убегающие» от убийства-самоубийства или просто невыносимого психологического и физического насилия, ничем не будут отличаться от тех, кто оказался в других воинских частях в результате ротации», - подчеркнул Аракелян․