«Բելառուսը հրաժարվում է ծնկի գալ ռուսական նավթի համար»․ Լուկաշենկո
Բելառուսը չի հրաժարվի Ռուսաստանի սահմաններից դուրս նավթի ձեռք բերումից, նույնիսկ, եթե նավթի գինը ավելի թանկ լինի: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, գրում է BelTA-ն:
Նրա խոսքով՝ Սոչիում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ հանդիպման ընթացքում վերջինս կասկած է հայտնել, որ Բելառուսը կշարունակի նավթ գնել երրորդ երկրներից, քանի որ այն ավելի թանկ է, քան ռուսականը: Սակայն, ըստ Լուկաշենկոյի, Մինսկը կշարունակի դիվերսիֆիկացնել գնումները: «Խուսափելու համար ամեն տարի դեկտեմբերի 31-ին ծնկի գալը ՌԴ-ի առջև»,- հայտարարել է նա:
Լուկաշենկոն նաև հայտարարել է, որ Ռուսաստանի իշխանությունները ակնարկել են, որպեսզի Բելառուսը միանա ՌԴ-ին՝ էներգիայի միասնական գնի դիմաց: Այնուամենայնիվ, Բելառուսի նախագահը վստահություն է հայտնել, որ երկու երկրների ժողովուրդները երբեք չեն ցանկանա գնալ այս ճանապարհով:

Белоруссия отказалась стоять на коленях ради российской нефти
Белоруссия не откажется от закупок нефти за пределами России, даже если такое сырье будет обходиться дороже. Такой план раскрыл президент страны Александр Лукашенко, пишет БЕЛТА.
По его словам, во время переговоров в Сочи с российским коллегой Владимиром Путиным последний выразил сомнение, что Белоруссия продолжит покупать нефть у третьих стран, поскольку она дороже российской. Однако, по словам Лукашенко, Минск продолжит диверсифицировать закупки. «Чтобы каждый год 31 декабря не стоять на коленях», — пояснил он.
Лукашенко также заявил, что в российском руководстве намекают на присоединение Белоруссии в обмен на единые цены на энергоносители. Однако белорусский президент выразил уверенность, что народы обеих стран никогда не захотят пойти по этому пути.