Թուրքիան լրացուցիչ զորքեր է ուղարկել Սիրիա. #SkyNewsArabia
Թուրքիան լրացուցիչ զորքեր է ուղարկել Սիրիա, հայտնում է Sky News Arabia-ն՝ վկայակոչելով իր աղբյուրներին:
Ըստ հեռուստաալիքի՝ թուրքական զորքերն արդեն հատել են սիրիական սահմանն ու շարժվել դեպի Հալեպի արևմտյան շրջանների ուղղությամբ: Ինչպես նշում է հեռուստաալիքը, թուրք զինվորականներն ստեղծում են հսկողության նոր կետ, որը կտեղակայվի Աթարիբ ու Էլ-Ջինա բնակավայրերի միջև գտնվող տարածքում:
Լրատվամիջոցները նշում են, որ թուրքական ուժերի տեղափոխումը Սիրիա շարունակվում է վերջին մի քանի օրերի ընթացքում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը մեղադրել է Սիրիայի առաջնորդ Բաշար Ասադին և ռուսական զինված ուժերին Իդլիբում քաղաքացիական անձանց վրա հարձակման մեջ:
Էրդողանը նաև սպառնացել է, որ եթե Իդլիբում անգամ մեկ թուրք զինծառայող վիրավորվի, ապա Թուրքիան հարվածներ կհասցնի սիրիական զորքերի ուղղությամբ, հայտնում է Reuters-ը:
Փետրվարի 12-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ու Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են սիրիական հարցի կարգավորումը: Ինչպես հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը, հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել թուրքական կողմի նախաձեռնությամբ:

Турция направила в Сирию дополнительные войска
Турция отправила в Сирию дополнительные войска, сообщает в среду, 12 февраля, телеканал Sky News Arabia со ссылкой на источники.
По его данным, новое турецкое подкрепление пересекло сирийскую границу и выдвинулось в направлении западных районов провинции Алеппо. Как отмечает телеканал, турецкие военные создают новый пункт наблюдения, который будет располагаться на дороге между населенными пунктами Атариб и Эль-Джина.
СМИ отмечают, что переброска турецких сил в Сирию ведется на протяжении последних нескольких дней.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган обвинил режим лидера Сирии Башара Асада и действующих вместе с войсками его правительственной армии российских военных в нападении на мирных жителей в Идлибе.
Эрдоган также пригрозил, что, если еще хотя бы один турецкий военнослужащий в Идлибе будет ранен, республика будет наносить удары по сирийским силам везде, где сможет, передает Reuters.
Президент России Владимир Путин и турецкий лидер Реджеп Тайип Эрдоган по телефону обсудили обострившуюся обстановку в сирийском Идлибе. Об этом сообщается на сайте Кремля.