ԿՀՎ-ն Շվեյցարիայում տեղակայված ընկերության միջոցով հետևել է 120 երկրի գաղտնի նամակագրություններին․ #WashingtonPost
Չորեքշաբթի, 12 փետրվարի, 2020 թ., 14:45
ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական գործակալությունը (ԿՀՎ) գաղտնագրել է ավելի քան 120 երկրի գաղտնի հաղորդագրությունները, հաղորդել է The Washington Post-ը: «ԿՀՎ-ն՝ համագործակցելով գերմանական հետախուզության հետ և օգտագործելով Crypto AG շվեյցարական ընկերության գաղտնագրման սարքավորումները, 50 տարի շարունակ գաղտնագրել է աշխարհի ավելի քան 120 երկրի գաղտնի հաղորդագրություններ: Crypto AG-ն, կնքելով իր առաջին պայմանագիրը Միացյալ Նահանգների հետ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին, տասնամյակներ շարունակ դարձել է կոդավորող մեքենաների հիմնական մշակողը, այնուհետև հարակից չիպսերի և ծրագրակազմի արտադրողը»,- նշվում է հրապարակման մեջ:
Այս ընկերությունն սպասարկել է ավելի քան 120 երկիր, ներառյալ Իրանը, Լատինական Ամերիկան և Վատիկանը: «Այնուամենայնիվ, հաճախորդներից ոչ մեկը չի ենթադրել, որ ընկերությունը գաղտնի կերպով պատկանում է ԱՄՆ Կենտրոնական հետախուզական գործակալությանը՝ Արևմտյան գերմանական հետախուզության հետ համատեղ»,- գրում է թերթը:

#WP: ЦРУ через фирму в Швейцарии перехватывало шифровки более чем 120 стран
Центральное разведывательное управление (ЦРУ) США с помощью базировавшейся в Швейцарии компании Crypto AG, производившей устройства шифрования, перехватывало в течение полувека секретную информацию более чем 120 стран. Об этом сообщает во вторник газета The Washington Post.
"Правительства по всему миру более 50 лет доверяли одной компании каналы связи со своими шпионами и дипломатические тайны. Компания Crypto AG, получив свой первый контракт от США в годы Второй мировой войны, на десятилетия стала главным разработчиком машин шифрования, а затем и соответствующих чипов и программного обеспечения", - отмечается в публикации.
Эта фирма обслуживала более 120 стран, включая Иран, государства Латинской Америки и Ватикан. "Однако никто из клиентов не предполагал, что фирмой тайно владеет Центральное разведывательное управление США в партнерстве с западногерманской разведкой, - утверждает газета. - Данные спецслужбы использовали оборудование компании для взлома кодов шифровок стран".