Թրամփը վիճել է Ջոնսոնի հետ #Huawei-ի պատճառով․ #Bloomberg
Դոնալդ Թրամփը թեժ հեռախոսազրույցի ժամանակ «հարձակվել է» Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Բորիս Ջոնսոնի վրա, որ նա մերժել է ԱՄՆ նախագահի խնդրանքը՝ թույլ չտալ Huawei-ին 5G ցանցեր կառուցել Մեծ Բրիտանիայում: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը:
Թրամփն ամիսներ շարունակ փորձել է համոզել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը՝ թույլ չտալ չինական ընկերության մասնակցությունը ցանցի կառուցմանը և դժգոհ է եղել, որ Բ. Ջոնսոնը մերժել է իր պահանջները:
Թրամփի ցասումնալի արձագանքը, որի մասին առաջին անգամ գրել է Financial Times-ը, հաստատել է նաև մեկ այլ անձ։ Ըստ նրա՝ դա հարված է Ջոնսոնի համար, քանի որ նա փորձում է Brexit-ից հետո ապահովել առևտրային համաձայնագիրը Միացյալ Նահանգների հետ:
Ջոնսոնը ծրագրում էր այցելել Միացյալ Նահանգներ, այցի ժամկետը դեռ սահմանված չէր, սակայն բրիտանական մամուլում հայտնվել են տեղեկություններ, որ նախանշված այցը հետաձգվում է:

Трамп повздорил с Джонсоном из-за #Huawei․ #Bloomberg
Дональд Трамп набросился на Бориса Джонсона во время жаркой телефонной беседы, поскольку британский премьер-министр отклонил просьбу президента США не допустить компанию Huawei к строительству в Великобритании сетей 5G. Об этом пишет Bloomberg.
Трамп потратил месяцы, пытаясь убедить правительство Великобритании не позволить участие китайской компании, и был недоволен тем, что Джонсон отверг его требования.
Разъяренная реакция президента, о которой первой написала Financial Times, а впоследствии подтвердило еще одно лицо, знакомое с этим вопросом, является ударом для Джонсона, поскольку он стремится закрепить торговое соглашение с США после Brexit.
Джонсон планировал посетить США, но дата не установлена, и в британских газетах появились сообщения о том, что эта поездка откладывается.