Սմարթֆոններից կախվածությունը հավասարազոր է ծխախոտից կախվածությանը
Բոստոնի համալսարանի պրոֆեսոր Ջոել Ռենստրոմը սմարթֆոնից կախվածությունը հավասարեցրել է ծխելուն: Պրոֆեսորի հոդվածը հրապարակել է The Conversation ամսագիրը։
Ըստ գիտնականի՝ պասիվ ծխելը և սմարթֆոններից կախվածությունը շատ ընդհանրություններ ունեն: Ռենստրոմը նշում է, որ ԱՄՆ-ում բնակչության 96 տոկոսը սմարթֆոններ ունի, իսկ ամերիկացիների մեծ մասն օրն անցկացնում է սմարթֆոնը ձեռքին: Դա ազդում է այն երեխաների վրա, որոնց ծնողները անգիտակցաբար ցանկացած ազատ ժամանակ իրենց ձեռք են վերցնում սմարթֆոնները։
Պրոֆեսորն օրինակ է բերել կնոջն, ով իր ազատ ձեռքում պահում է սմարթֆոն կերակրելիս: Նրա կարծիքով՝ մանուկ հասակից նման սովորությունը երեխային ցույց է տալիս վարքագծի օրինակ, որը տպավորվում է նրա հիշողության մեջ:

Зависимость от смартфонов приравняли к курению
Преподаватель Бостонского университета Джоэл Ренстром приравняла зависимость от смартфонов к курению. Статья Ренстром опубликована на сайте The Conversation.
По мнению ученого, у пассивного курения и зависимости от гаджетов есть много общего. Ренстром заявила, что в США 96 процентов населения имеют смартфоны, и большая часть американцев замыкается на своих девайсах. Это влияет на детей, которым родители неосознанно прививают привычку доставать смартфон в любое свободное время.
Исследователь привела пример матери, которая во время кормления свободной рукой держит смартфон. По ее мнению, такая привычка с младенчества демонстрирует ребенку поведенческий паттерн, который укладывается в его памяти. «Человеческий мозг развивается до 25 лет. Тем более двухмесячный или двухлетний ребенок не в состоянии осмыслять действительность», — заявила Ренстром.