Թուրքիայում հեղաշրջման փորձի մեղադրանքով ձերբակալվել է 40 ոստիկան
Թուրքիայում անվտանգության ուժերը հատուկ գործողություն են իրականացրել և ձերբակալել 40 ոստիկանի, որոնք կասկածվում են 2016-ին հեղաշրջման փորձի մեջ ներգրավվելու համար, գրում է Anadolu գործակալությունը:
Քառասուն ձերբակալվածների թվում կան ոստիկանության նախկին չորս բարձրաստիճան սպաներ: Նրանք բոլորը կասկածվում են Թուրքիայում արդի իսլամի գաղափարախոսության հիմնադիր Ֆեթուլլահ Գյուլենի FETO-ի հետ կապ ունենալու հանգամանքով։
Ձերբակալություններն իրականացվել են Անկարայում, Քոնիայում, Գազիանթեփում, Կայսերիում, Ադիյամանում, Ադանայում, Տրապիզոնում, Յոզգաթում և Բուրսայում: Բոլոր ձերբակալվածները կարտահանձվեն Անկարային:
Հիշեցնենք, որ 2016 թվականի հունիսի 16-ի գիշերը մի խումբ ապստամբներ փորձել էին ռազմական հեղաշրջում իրականացնել Թուրքիայում:
Հիմնական դիմակայությունը տեղի ունեցավ Անկարայում և Ստամբուլում: Զինվորականները հայտարարեցին, որ գրավել են իշխանությունը, սակայն մի քանի ժամ անց իշխանությունները հաղորդեցին հեղաշրջման տապալման մասին: Զոհվեց ավելի քան 250 քաղաքացի, վիրավորվեց ավելի քան երկու հազար մարդ: Ապստամբությունը ճնշվեց:

В Турции арестовали 40 копов по делу о попытке переворота
В Турции силовики провели операцию по задержанию 40 полицейских, подозреваемых в причастности к попытке госпереворота в 2016 году. Об этом сообщает Анадолу в пятницу, 24 января.
Среди сорока задержанных – четверо бывших высоких полицейских чинов. Все они подозреваются в участии в организации оппозиционного проповедника Фетхуллаха Гюлена FETO.
Задержания проводились в Анкаре, Конье, Газиантепе, Кайсери, Адыямане, Адане, Трабзоне, Йозгате и Бурсе. Все задержанные будут доставлены в Анкару.
Напомним, в ночь на 16 июня 2016 года группа мятежников попыталась осуществить военный переворот в Турции. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 250 граждан, более две тысячи человек получили ранения. Мятеж был подавлен.