Սաուդյան արքայազնն է կանգնած է #Amazon-ի ղեկավարի հեռախոսը «ջարդելու» հետևում․ #TheGuardian
Amazon-ի ղեկավար Ջեֆ Բեզոսի հեռախոսը «ջարդելու» հետևում կանգնած է Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամմադ բին Սալման Ալ Սաուդին, գրում է բրիտանական The Guardian թերթը:
Բեզոսի բջջային հեռախոսի փորձաքննության արդյունքներին ծանոթ աղբյուրները հայտնել են, որ լրտեսող ծրագիրը կարող է ներբեռնված լինել 2018-ի մայիսին՝ վիդեո ֆայլի միջոցով, որը Սաուդյան արքայազը ուղարկել է WhatsApp-ի միջոցով:
The Guardian-ի զրուցակիցները պնդում են, որ դրանից հետո մի քանի ժամվա ընթացքում հսկայական քանակությամբ ֆայլեր են ներբեռնվել Amazon-ի ղեկավարի հեռախոսից:
Թերթը շեշտում է, որ չկան տեղեկատվություններ այն մասին, թե ինչպես են օգտագործվել հաքերային հարձակման արդյունքում ձեռք բերված տվյալները:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի մարտին Բեզոսի կողմից վարձված մասնավոր խորհրդատու Գեվին դե Բեկերը հայտարարել էր, որ իր հաճախորդի հեռախոսը «ջարդել» են Սաուդյան Արաբիայի կառավարության համար աշխատող հաքերների:

К взлому телефона Безоса причастен саудовский принц․ #TheGuardian
Мобильный телефон главы компании Amazon Джеффа Безоса был взломан при помощи вредоносного файла, который ему прислал наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман Аль Сауд. С таким утверждением выступила во вторник, 21 января, британская газета The Guardian.
Источники, знакомые с результатами криминалистического исследования мобильного телефона Безоса, сообщили изданию, что шпионская программа могла быть загружена в мае 2018 года через видеофайл, который саудовский наследный принц якобы прислал ему через приложение WhatsApp .
Собеседники The Guardian утверждают, что в течение нескольких часов после этого с телефона главы Amazon был скачан огромный объем файлов.
Газета подчеркивает, что не обладает информацией о том, как именно были использованы данные, полученные в результате хакерской атаки.
Напомним, в марте прошлого года нанятый Безосом частный консультант Гэвин де Бекер заявил, что телефон его клиента был взломан хакерами, работавшими на правительство Саудовской Аравии.