Լիբիայի ամենամեծ նավթային հանքավայրում ֆորս-մաժորային իրավիճակ է․ #Reuters
Լիբիայի նավթային ազգային կորպորացիան (NOC) հայտարարել է երկրի խոշորագույն հանքավայրում՝ Էշ-Շարարանի և հարևան Էլ Ֆիլ նավթահանքում ֆորս մաժորային իրավիճակի մասին, հաղորդել է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով NOC-ի կողմից ձեռնարկության թրեյդերներին ուղղված փաստաթուղթը:
NOC-ի նախազգուշացման մեջ ասվում է, որ «նավթի պաշտպանությամբ զբաղվող խմբի կողմից արգելափակել են խողովակաշարերը», որոնք նավթահանքերը միացնում են նավթալցման նավահանգիստներին: Ըստ գործակալության՝ խոսքն այն խողովակաշարերի մասին է, որոնց միջոցով նավթն Ալ-Շարարայից ուղղվում է դեպի Եզ-Զավիա քաղաքի նավթալցման տերմինալ և Էլ Ֆիլ հանքավայրից դեպի Մելիտեյի ափամերձ տերմինալ։
Նախօրեին Al Wasat-ը հայտնել էր, որ Ալ-Շարարանը փակվել է այնտեղ աշխատող լիբիական ցեղերի ներկայացուցիչների խնդրանքով: Նավթահանքերի բոլոր հորերը կոնսերվացվել են: Ալ-Շարարանի հետ մեկտեղ չեն գործում նաև Էլ Ֆիլ դաշտում հորատման մեքենաները: Այս հանքավայրերում արտահանումը կազմում է օրական մոտ 400 հազար բարել:
Տրիպոլիից 800 կմ հարավ-արևմուտք գտնվող երկու հանքավայրերի շահագործումը դադարեցվել է, ինչը նշանակում է, որ կանգնեցվել է Լիբիայի ամբողջ նավթարդյունաբերությունը: Նախօրեին NOC-ը հայտարարեց ֆորս մաժորային իրավիճակի մասին «նավթային կիսալուսնի» տերմինալներում՝ Ռաս Լանուֆ, Էս Սիդր, Բրեգա, Ալ Խարիգ և Զուվիտինի նավահանգիստներում: Ըստ կորպորացիայի՝ այս հարկադիր միջոցները կհանգեցնեն օրեկան 55 միլիոն դոլարի վնասի:

#Reuters: NOC Ливии объявила форс-мажор на крупнейшем нефтяном месторождении страны
Национальная нефтяная корпорация (National Oil Corporation, NOC) Ливии объявила о введении форс-мажорных обстоятельств на крупнейшем в стране нефтяном месторождении Эш-Шарара и расположенном поблизости от него месторождении Эль-Филь. Об этом в понедельник сообщило агентство Reuters, ссылаясь на документ, направленный NOC трейдерам корпорации.
В предупреждении NOC указывается, что "группы лиц, находящиеся под контролем отрядов по охране нефтяных объектов, заблокировали трубопроводы", связывающие указанные месторождения с морскими нефтеналивными портами. Речь идет, по данным агентства, о трубопроводах, по которым нефть транспортируется от Эш-Шарары к морскому терминалу города Эз-Завия и от месторождения Эль-Филь к прибрежному терминалу в Мелите.
Накануне информационный портал Al Wasat сообщил, что Эш-Шарара было закрыто по требованию работающих там представителей ливийских племен. Все скважины месторождения, по данным портала, были законсервированы. Одновременно с Эш-Шарарой были закрыты и буровые на месторождении Эль-Филь. Ежедневная добыча на них составляет порядка 400 тыс. баррелей.
С прекращением функционирования расположенных в 800 км к юго-западу от Триполи двух месторождений вся нефтяная промышленность Ливии фактически остановилась. В субботу NOC уже объявила о ситуации форс-мажора на терминалах "нефтяного полумесяца" (побережья залива Сирт): в портах Рас-Лануф, Эс-Сидр, Брега, Эль-Харига и Зувейтина. По данным корпорации, эти вынужденные меры приведут к ежедневному ущербу порядка $55 млн.