#Boeing ինքնաթիռը խնդիրներ է ունեցել նաև 10 տարի առաջ, որը թաքցվել է․ #NewYorkTimes
New York Times պարբերականի փոխանցմամբ՝ այն միջադեպերը, որոնք հանգեցրել են Boeing 737 MAX-ի թռիչքների հետ կապված խնդիրներին, ի հայտ են եկել 2009-ին, երբ Turkish Airlines-ին պատկանող Boeing 737 ինքնաթիռը կոշտ վայրէջք կատարեց Ամստերդամի տարածքում գտնվող դաշտերից մեկում։ Նիդերլանդների հանձնաժողովի զեկույցից հետևում է, որ պատճառն ավտոմատ համակարգում ձախողումն է, որի ի հայտ գալու ժամանակ օդաչուները պատրաստ չեն եղել, ինչպես նաև նախագծման փուլում սխալ հաշվարկներ են իրականացվել:
Սակայն, ինչպես նշում է պարբերականը, Boeing-ի դեմ պահանջները չեն ներառվել հանձնաժողովի վերջնական զեկույցում, որը բացատրվում է Boeing-ի ներկայացուցիչների և ամերիկյան մի շարք պաշտոնյաների կողմից ճնշմամբ: Արդյունքում, Boeing-ը կարողացել է կատարել նախագծման փուլում միայն աննշան փոփոխություններ:
Հիշեցնենք՝ Turkish Airlines ընկերության ուղևորատար ինքնաթիռի վթարի հետևանքով, որը տեղի ունեցավ Ամստերդամի Սխիպխոլ օդանավակայանից ոչ հեռու, զոհվել էր 9 մարդ, 20-ը վնասվածքներ էին ստացել։ Turkish Airlines-ի ինքնաթիռը վայրեջք կատարելիս բաժանվել էր երեք մասի։

#NYT обнаружила замалчивание проблем #Boeing при аварии 10-летней давности
Проблемы, которые привели к запрету на полеты Boeing 737 MAX, проявились еще в 2009 году, когда Boeing 737 Turkish Airlines совершил жесткую посадку в поле в районе Амстердама, утверждает New York Times. Из доклада комиссии Нидерландов следовало, что причиной стал сбой в автоматической системе, к которому не были готовы пилоты, а также дизайнерские просчеты при конструировании лайнера.
Однако, как указывает издание, из окончательного доклада комиссии претензии в адрес производителя были убраны, что объяснялось давлением со стороны представителей Boeing и ряда американских чиновников. В результате производитель получил возможность внести лишь минимальные изменения в дизайн.
При этом NYT указывает, что авария 2009 года имела много общего с двумя катастрофами 737 MAX. Во всех этих случаях происходил отказ оборудования, а пилоты при этом не имели информации от производителя, как исправить ситуацию. Однако десять лет назад при аварии погибли девять человек, а потому чересчур серьезно к аварии не отнеслись, заявил газете авиационный эксперт Сидни Деккер, который участвовал тогда в расследовании.