#Guardian-ը՝ ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման նոր ղեկավարի մասին
«Իրաքի և Շամի իսլամական պետություն» կոչվող, այլ կերպ ասած «ԴԱԻՇ» ահաբեկչական խմբավորման նոր ղեկավար է նշանակվել Ամիր Մուհամմադ Աբդուլ Ռահման ալ-Մավլի ալ Սալբին, հայտնում է The Guardian-ը՝ վկայակոչելով հետախուզական ծառայության աղբյուրներին: Ըստ նրանց, Սալբին նշանակվել է կազմակերպության ղեկավար՝ Սիրիայում Աբու Բաքր ալ-Բաղդադի մահից մի քանի ժամ անց:
Հետախուզական տվյալների համաձայն, Սալբին «ԴԱԻՇ» ահաբեկչական խմբավորման հիմնադիրներից մեկն է, ով կանգնած էր բազմաթիվ հարձակումների և դիվերսիաների հետևում: Իրաքի Թալ Աֆար քաղաքում ծնված և ազգությամբ թուրքմենը՝ խմբի ղեկավարության կազմում այն եզակի մարդկանցից է, ով ազգությամբ արաբ չէ: Սալբին ստացել է Շարիաթի իրավունքի աստիճանը Մոսուլի համալսարանում և համարվում է «Իսլամական պետության» գլխավոր գաղափարախոսը: Նա նախաձեռնել էր սիրիացի և իրաքի քրիստոնյաների մահապատիժները:
2004-ին Սալբին ձերբակալվել է Իրաքում ԱՄՆ զինված ուժերի կողմից: Հենց բանտում նա ծանոթացել էր Բաղդադիի հետ։

#Guardian назвала нового лидера ИГ
Новым лидером террористической группировки «Исламское государство» (запрещенной в России организации) стал Амир Мухаммед Абдул Рахман аль-Мавли аль Салби, сообщает газета Guardian со ссылкой на источники в разведслужбах. По их данным, Салби был назначен главарем группировки спустя несколько часов после убийства в Сирии Абу Бакра аль-Багдади.
По данным спецслужб Салби был одним из основателем ИГ, стоявшим за многими терактами и диверсиями. Уроженец иракского города Таль Афар по национальности является туркоменом и является одним из немногих не арабов в руководстве группировки. Тем не менее, именно Салби, который получил степень специалиста по шариатскому праву в университете Мосула, считается главным идеологом ИГ. Он был инициатором казней сирийских и иракских христиан.
В 2004 году Салби задерживали американские военные в Ираке. Именно в тюрьме он и познакомился с Багдади.